WARSZTATY PISANIA IKON W ŚWIĘTEJ LIPCE - LIPIEC 2021
(DODANO 06.04.2021)
Grupa Agathos i Schola Węgajty
zapraszają na warsztaty „Korzenie Sztuki Sakralnej 2021”
w Sanktuarium Matki Bożej Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce
w dniach 3-11 lipca 2021 r.
Prowadzenie – Grupa Agathos w składzie:
Ewa Grześkiewicz, Katarzyna Barszcz
Zakres warsztatów
Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Osoby, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Trzeci stopień to ikona Matki Bożej Miłującej.
Osoby, które pod naszym okiem pisały już te ikony, prosimy o kontakt. Po przeanalizowaniu zdobytych przez uczestnika dotychczas umiejętności i konsultacji z osobą współprowadzącą, zaproponujemy temat o odpowiednim dla danej osoby stopniu trudności, dostosowany do jej możliwości ale jednocześnie pozwalający na dalszy rozwój umiejętności.
Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć przewidziane są też prelekcje o ikonach. Na zakończenie warsztatów odbędzie się uroczysty obrzęd poświęcenia ikon.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 1000 zł/os. Cena zawiera wszystkie niezbędne materiały, w tym deskę i pędzle. Nie zawiera kosztów pobytowych.
Koszty pobytowe: Osobom przyjezdnym proponujemy noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma w Świętej Lipce. Koszt noclegu z wyżywieniem: 70 zł/os.
Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres Ewy Grześkiewicz: ewika@poczta.fm
W odpowiedzi na zgłoszenie otrzymacie Państwo link do formularza rejestracyjnego
Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłacenie w tym terminie wpłaty zaliczkowej .
Ze względu na niepewną sytuacje epidemiologiczną, nr konta do wpłaty podamty w późniejszym terminie.
Kwota – 500 zł dla osób wybierających wariant z noclegiem,
Kwota - 350 zł dla osób wybierających wariant bez noclegu.
W razie rezygnacji po 20 czerwca zaliczka nie jest zwracana (stanowi pokrycie kosztów organizacyjnych).
Prosimy chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u nas na letniej pracowni ikony, o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowych. Informacji udziela Ewa Grześkiewicz pod numerem telefonu: 609 612 190.
Ewa Grześkiewicz
Mieszkam i pracuję w Warszawie. Pisania ikon początkowo uczyłam się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie pod kierunkiem o. Zygfryda Kota. Umiejętności doskonaliłam w Studium Chrześcijańskiego Wschodu działającym przy klasztorze oo. dominikanów na warszawskim Służewiu, na warsztatach organizowanych przez Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, u siostry Mateuszy, na zajęciach z greckim ikonografem Theodorosem Papadopoulosem, ojcem Anthonym Guninem oraz podczas corocznych praktyk w prawosławnych monasterach w Rumunii.
Ikona jest dla mnie miejscem spotkania człowieka z Bogiem, Ducha z materią oraz szansą dla spotkania chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego.
Jestem współzałożycielką i członkiem Grupy Agathos zajmującej się ikonopisaniem oraz działalnością mającą na celu przybliżenie piękna ikony współczesnemu człowiekowi.
Od kilku lat współpracuję ze Scholą Węgajty współprowadząc warsztaty w ramach Laboratorium Tradycji Bizantyjskiej przy Ośrodku Teatru Węgajty oraz Korzeni Sztuki Sakralnej przy Sanktuarium w Świętej Lipce. Brałam też udział w wykonaniu scenografii do dwóch spektakli Scholi - "Miracula Sancti Nicolai" oraz "Opowieści o świętym Franciszku".
Uczestniczyłam w wielu wystawach, m.in. w międzynarodowej wystawie "Ikona dziś" w 2008 r., która towarzyszyła sesji naukowej poświęconej tej właśnie tematyce.
W 2014 r. brałam udział w Festiwalu Sztuki Sakralnej im. Andrieja Tarkowskiego, który odbywał się w pocysterskim opactwie Pontigny we Francji. Prezentowałam tam ikony i poprowadziłam warsztaty. Wraz z Grupą Agathos w czasie wykładu przedstawiliśmy współczesną ikonę polską.
Ikony dwukrotnie zostały wyróżnione na międzynarodowych konkursach – w 2019 r. wyróżnienie – wybór wydawcy rosyjskiego katalogu Divine Temple ( ikona Matka Boża Nieustającej Pomocy), w 2018 r. w konkursie organizowanym przez Muzeum Ikon w Supraślu „Nowa Teofania Piękna” (Ikona Chrystus Pantokrator).
W roku akademickim 2020/2021, na Papieskim Wydziale Teologicznym prowadziłam wykłady o ikonografii w ujęciu praktycznym
Ukończyłam Akademię Pedagogiki Specjalnej. Przez wiele lat zajmowałam się terapią pedagogiczną. Moje doświadczenie w nauczaniu owocuje podczas prowadzenia warsztatów pisania ikon. W Warszawie zajęcia odbywają się Centrum Artystycznym Sztukarnia.
Więcej informacji na www.ikony.waw.pl
Katarzyna Barszcz
Pierwsze kroki w sztukach plastycznych stawiała pod okiem p. Stanisława Tworzydły, w pracowni ceramicznej w Warszawie. Tam poznała m.in. tradycyjną technikę malarstwa chińskiego na tkaninie. Tam powstały pierwsze obrazy inspirowane ikoną bizantyńską. Uczestniczyła w sesjach o ikonie u ojców Jezuitów w Kaliszu. Brała udział w kursach ikonograficznych, a także haftu liturgicznego, w Pracowni św. Łukasza w Krakowie.
Z zawodu jest nauczycielką.
Grupa Agathos powstała w 2003 r. Wywodzi się z Pracowni Św. Łukasza w Krakowie, która działa pod kierownictwem o. Zygfryda Kota SJ. Dalsze doskonalenie i wiedzę w dziedzinie ikonopisania członkowie Grupy zawdzięczają Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie oraz kontaktom z prawosławnymi ośrodkami i szkołami pisania ikon w Polsce, Grecji i Rumunii. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchową głębią ikony, sięgający do korzeni tradycji bizantyjskiej, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego jak i zachodniego. Od 2009 r. współpracuje ze Scholą Węgajty.
Ikony wykonane przez członków Grupy Agathos znajdują się w domach prywatnych, a także w kościołach, m.in. w Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie, w klasztorze Zwiastowania oo. Benedyktynów w Biskupowie.
Prace członków grupy można było oglądać między innymi:
- w Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce (2015, 2016);
- na Festiwalu Sztuki Sakralnej im. Andrieja Tarkowskiego w Pontigny, Francja (2014);
- w Fabryce Sztuk w Tczewie - „Światłość pędzlem pisana” (2014);
- na Nocy Muzeów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (2012 - 2014);
- w Galerii Synagoga w Barczewie -„Pędzlem rozpisane” (2012);
- na Międzynarodowej wystawie „Ikona Dziś” w Warszawie ( 2008).
Więcej informacji na stronie: www.agathos.art.pl
Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne. Leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny-wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla. Początki sanktuarium sięgają XIV w. i znamy je tylko z opowiadań ludowych przekazywanych ustnie przez kilka wieków. Najwięcej informacji mamy w dokumentach spisanych i wydanych w XVII wieku. Autor jednego z pism mówi o początkach Świętej Lipki: "Jest w Prusach słynne miejsce, które wzięło nazwę od lipy. Bo od bardzo dawna stała na tym miejscu rozłożysta lipa, a na niej prawie z pierwszym posiewem chrześcijaństwa w Prusach - pojawiła się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dzieło rąk Boskich". Święta Lipka weszła do historii od początku jako sławne miejsce pielgrzymkowe. Już w średniowieczu ustalił się zwyczaj organizowania pielgrzymek do Świętej Lipki, do której dla uzyskania odpustu i w nadziei uzdrowienia przybywali pielgrzymi nie tylko z Prus i Warmii, ale również z Mazowsza (za www.swlipka.org.pl).
Ewa Grześkiewicz - Grupa Agathos