ZAPRASZAM NA WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WARSZTATOM IKONOPISANIA NA WARMII    (21.07.2012)
Serdecznie zapraszam na spotkania towarzyszące naszym warsztatom w Ośrodku Teatru Węgajty na Warmii.
Poniżej zamieszczam plan, który będzie jeszcze doprecyzowywany:
Warsztatom towarzyszyła będzie wystawa ikon moich z Grupa Agathos. Umiejscowiona zostanie w Ośrodku Teatru Węgajty.
Wieczorami będą, przygotowane przez nas i zaproszonych gości, wykłady i prezentacje multimedialne w Sali Ośrodka Teatralnego Węgajty o godz. 20.00.
W dniu 1 sierpnia o godz. 20:00 jest zaplanowane spotkanie z naszymi gośćmi: historykiem sztuki i teologiem, ks. profesorem Michałem Janochą z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy i malarzem ikonografem Mateuszem Środoniem ze Studium Chrześcijańskiego Wschodu przy klasztorze ojców Dominikanów w Warszawie; opowieść o teologii ikony na przykładzie ikony Pantokratora i Matki Bożej.
W dniu 2 sierpnia o godz. 20:00 jest zaplanowane drugie spotkanie z naszymi gośćmi: ks. profesorem Michałem Janochą i malarzem ikonografem Mateuszem Środoniem i ich opowieść o twórczości Jerzego Nowosielskiego.(Będą już śpiewacy i zaproszeni goście z okolicy).
W dniu 3 sierpnia o godz. 20:00 zapraszamy na opowieści i fotografie z podróży historyka sztuki, pedagoga i miłośnika sztuki bizantyjskiej Antoniego Soduły z Lutr pod tytułem "Kultury Azji Mniejszej: Hetyci, Achajowie, starożytni Grecy i Rzymianie, wczesne chrześcijaństwo, Bizancjum, krzyżowcy, islam”.
W sobotę 4 sierpnia o godz. 19.00 w sali Ośrodka T W zaplanowana jest Wieczernia (do której śpiewy przygotuje grupa pracująca z Marcinem Abijskim) celebrowana przez księdza z cerkwi prawosławnej w Olsztynie, ojca Aleksandra Szełomowa, a po niej otwarcie wystawy ikon powstałych w ramach warsztatu oraz ikon Grupy Agathos i warmińskiej pracowni ikony z Nowego Kawkowa.
W niedzielny poranek 5 sierpnia wybieramy się do Górowa Iławeckiego, do cerkwi grekokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na liturgie o godz. 9. Jest to wyjątkowa świątynia- gotycki budynek z barokowym sufitem oraz bizantyjskim ikonostasem i malowidłami naściennymi Jerzego Nowosielskiego. Po liturgii zaimprowizujemy małą wystawę kilku ikon a śpiewacy zaśpiewają 2-3 utwory. Potem krótka opowieść o świątyni i wędrówka po mieście, na którą zaprasza nas mieszkaniec i wielbiciel swego miasta, historyk, prof. Jerzy Necio. Zakończymy całość spotkania wspólnym obiadem w gospodarstwie agroturystycznym Kamienny krąg w pobliskich Gruszynach, gdzie prof. Jerzy Necio będzie snuł swoja opowieść o historycznym mikrokosmosie natangijskiego miasteczka. I stamtąd już będziemy kierować się w rożne strony świata.
 
 
All rights reserved.  

Projekt i realizacja : proti - to be online