ŚWIĘTY JERZY ZWYCIĘZCA 2
Ikona świętego Jerzego Zwycięzcy według wizerunku z Omska.
Święty Jerzy urodził się w III w. w chrześcijańskiej rodzinie na terenach dzisiejszej Turcji bądź Wielkiej Brytanii.
Po śmierci ojca, matka Jerzego, która była Żydówką z Lyddi, wróciła z Jerzym do swego rodzinnego miasta. Tam chłopiec kształcił się, a następnie, wzorem swego ojca, wstąpił do armii rzymskiej. Był dzielnym, dobrym żołnierzem, dlatego jego pozycja w wojsku stale wzrastała. Podczas postoju cesarza Dioklecjana w Nikomedii należał do jego osobistej ochrony.
W 303 roku Dioklecjan wydał edykt zezwalający na prześladowania chrześcijan na terenie Imperium.
Jerzy był zmuszony do uczestnictwa w prześladowaniach, chociaż sam był chrześcijaninem i krytykował tę decyzję. Rozwścieczony Dioklecjan nakazał torturować go i zabić.
Po różnych torturach Św. Jerzy został zabity przez ścięcie pod murami miejskimi Nikomedii, 23 kwietnia 303–305 roku. Ciało Jerzego wróciło do Lyddi, gdzie zostało pochowane. Wkrótce potem chrześcijanie zaczęli modlić się do niego, jako do męczennika.
Opowieść o świętym Jerzym i smoku jest legendą, przybyłą do Europy podczas wypraw krzyżowych.
Według niej smok zrobił swoje gniazdo na źródle, którego woda zaopatrywała miasto „Silene”. W konsekwencji, mieszkańcy musieli wypędzać smoka z jego gniazda, na czas, gdy nabierali wodę. Każdego dnia podrzucali smokowi owcę, a jeśli jej nie znaleźli, musieli oddać zamiast niej jedną z dziewczyn. Ofiara była wybierana przez losowanie. Pewnego razu losowanie wskazało księżniczkę. Monarcha żebrał o jej życie, jednak bez rezultatu. Miała zostać ofiarowana smokowi. Wtedy pojawił się święty Jerzy. Stanął twarzą w twarz ze smokiem, obronił się znakiem krzyża, pokonał go i uratował księżniczkę. Wdzięczne miasto porzuciło pogaństwo i przeszło na chrześcijaństwo.
Święty Jerzy wojujący ze smokiem to symbol człowieka walczącego ze złem.
Tempera jajeczna, złoto 23 3/4 karata
40 x 50 cm