Boże Narodzenie od środka – przez okno Ikony. Audycja w PR 24    (DODANO 12.01.2023)
W Polskim Radiu 24 w opowiadałam o tym, jak głębiej przeżywać Święta Bożego Narodzenia medytując ikonę tego wydarzenia. Audycja była emitowana dwukrotnie - w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 2022, a prowadziła ją Malgorzata Bartas-Witan.
WYWIAD Z MARIĄ STACHURSKĄ W MIESIĘCZNIKU "LUDZIE I WIARA", A W NIM TEŻ O MNIE...    (DODANO 29.03.2021)
W marcowym numerze pisma „Ludzie i Wiara” z 2021 r., zamieszczony został wywiad z Maria Stachurska – pisarką i reżyserką, a prywatnie mamą Ani Lewandowskiej i teściową Roberta Lewandowskiego. Niedawno ukończyła ona prace nad filmem „Położna” oraz nad książką pod tym samym tytułem . Opowiada w nich o swojej cioci – Stanisławie Leszczyńskiej, słudze Bożej, która w obozie w Auschwitz odbierała porody. Stanisława sprzeciwiła się rozkazowi mordowania noworodków. Z niezwykłym oddaniem i poświęceniem zajmowała się dziećmi i ich matkami.
Maria Stachurska jest również ikonografem. Jest mi bardzo miło, że w wywiadzie wspomina o mnie, jako o osobie, pod której okiem zgłębiała tajemnice ikony.
Zapraszam do przeczytania artykułu.
Dziękuję Redakcji „Ludzie i Wiara” za zgodę na udostępnienie tekstu.
O WARSZTATACH PISANIA IKON W BYDGOSZCZY W PRZEWODNIKU KATOLICKIM    (DODANO 26.03.2021)
Za zgodą Redakcji zamieszczam artykuł o naszych warsztatach w Bydgoszczy, który ukazał się w 12 numerze 2021 r Przewodnika Katolickiego Diecezji Bydgoskiej
WYSTAWA IKON PRZY ŚWIETOLIPSKIM SANKTUARIUM -KTK KĘTRZYN    (DODANO 03.03.2021)
Relacja telewizyjna przedstawiająca dwa nurty obecne we współczesnej ikonografii prezentowane w Muzeum w Świętej Lipce. Jeden to nurt tzw. "Nowej Ikony" reprezentowany tu przez prace wykonane w czasie Międzynarodowych Warsztatów w Nowicy, drugi zaś to ikona klasyczna mojego pędzla.
KTK KĘTRZYN - KORZENIE SZTUKI SAKRALNEJ 2020    (DODANO 03.03.2021)
Zapraszam do obejrzenia relacji telewizyjnej z warsztatów pisania ikon w Świętej Lipce "Korzenie Sztuki Sakralnej".
Tempera jajeczna, ciepłe pachy i ogon wiewiórki! Jak tworzy się ikony?Rozmowa w radiowej Czwórce    (DODANO 03.03.2021)
Czym są ikony? Jak się je tworzy? Czy związane jest wyłącznie z prawosławiem? Co wspólnego z ikonami mają jajka, wilcze kły i ogon wiewiórki? Czy ciepłe pachy i tłuste czoło też mogą być pomocne?Odpowiedzi na te pytania zna Ewa Grześkiewicz, która była gościem podcastu Kuby Jamrozka
2021-02-10 15:58:14
WARSZTATY I WYSTAWA W FABRYCE SZTUK W TCZEWIE W TV TETKA 24.02.2019    (DODANO 25.02.2019)
WYSTAWA I WARSZTATY W FABRYCE SZTUK W TCZEWIE 02-03 2019
Rozmowa w Radiu Tczew - 08.02.2018 r.    (dodano 12.02.2018 r.)
W Fabryce Sztuk trwają warsztaty pisania ikon [ROZMOWA]
Trzynaście osób z całej Polski bierze udział w kolejnych warsztatach pisania ikon, które 3 lutego rozpoczęły się w Fabryce Sztuk.
Warsztaty pisania ikon organizowane przez Scholę Węgajty, Grupę Agathos i Fabrykę Sztuk odbywają się od 2015 roku. Nasze studio odwiedziły prowadzące zajęcia Małgorzata Dżygadło-Niklaus i Ewa Grześkiewicz oraz uczestniczący w nich, urodzony w Tczewie, Ryszard Walkowski.

9 lutego o godzinie 18:00 w Fabryce Sztuk odbędzie się wykład otwarty poświęcony wprowadzeniu w ikonę maryjną, ilustrowany przykładami wybranych miejsc i prac ikonograficznych.
Natomiast w niedzielę, 11 lutego w tczewskiej Farze, po mszy o godzinie 12:30 odbędzie się obrzęd poświęcenia ikon, podczas którego gościnnie wystąpią śpiewacy ze Scholi Cantorum Warmiensis z Olsztyna. Plany są już też na przyszły rok. Warsztaty rozpoczną się 16 lutego. Z kolei 24 lutego odbędzie się wernisaż wystawy ikon, na której będzie można zobaczyć m.in. prace Grupy Agathos oraz ikony tczewskie.
Hanna Brzezińska
Posłuchaj rozmowy:
http://www.radiotczew.pl/wiadomosci/1037,w-fabryce-sztuk-trwaja-warsztaty-pisania-ikon-rozm

"DAJ MI SWOJE OBLICZE" - ARTYKUŁ W "POSŁAŃCU WARMIŃSKIM"    (dodano 22.08.2017)
Artykuł o warsztatach pisania ikon w ramach Laboratorium Tradycji 2017, jakie prowadziłam na Warmii z Grupa Agathos ukazał się w "Posłańcu Warmińskim".
Rozmowa ze mną i fotorelacja z warsztatów w "Zdroju ciechocińskim"    (dodano 02.08.2017)
31 lipca 2017 r. w "Zdroju Ciechocińskim" ukazała się rozmowa ze mną oraz fotorelacja z warsztatów.

Pokora i wyciszenie. Jak trzymając ołówek po raz pierwszy od lat narysować piękną ikonę.

– Pisanie ikony wymaga wyciszenia, to chyba taka odpowiedź na nasz zabiegany, głośny świat – mówi Ewa Grześkiewicz, która prowadziła w Miejskim Centrum Kultury w Ciechocinku warsztaty pisania ikon.

Rozmowa ze mną i fotorelacja z warsztatów w "Zdroju ciechocińskim"    (dodano 02.08.2017)
31 lipca 2017 r. w "Zdroju Ciechocińskim" ukazała się rozmowa ze mną oraz fotorelacja z warsztatów.

Pokora i wyciszenie. Jak trzymając ołówek po raz pierwszy od lat narysować piękną ikonę.

– Pisanie ikony wymaga wyciszenia, to chyba taka odpowiedź na nasz zabiegany, głośny świat – mówi Ewa Grześkiewicz, która prowadziła w Miejskim Centrum Kultury w Ciechocinku warsztaty pisania ikon.

W CIECHOCINKU POKAZANO IKONY, KTÓRE POWSTAŁY NA WARSZTATACH    (dodano 02.08.2017)
"W CIECHOCINKU POKAZANO IKONY, KTÓRE POWSTAŁY NA WARSZTATACH " to tytuł artykułu, a właściwie fotorelacja, Jadwigi Aleksandrowicz, który ukazał się w Gazecie Pomorskiej 31.07.2017 r.
"Pisanie ikon powiązane jest z duchowością" artykuł w Gazecie Pomorskiej    (dodano 02.08.2017)
26 lipca 2017 r. w Gazecie Pomorskiej ukazał się artykuł Jadwigi Aleksandrowicz o prowadzonych przeze mnie warsztatach pisania ikon "Ikonopisanie pod tężniami" w Ciechocinku.

W Miejskim Centrum Kultury trwają warsztaty pisania ikon. Właśnie pisania, a nie malowania, choć na pierwszy rzut oka należałoby mówić o malarstwie. Inicjatorką takich warsztatów jest Anna Zykubek z Raciążka.

To nie pierwsze jej spotkanie z taką twórczością. - Te warsztaty nie mają nic wspólnego z prawosławiem, jak niektórzy je kojarzą. To bardzo specyficzna, nacechowana duchowością twórczość według bardzo ścisłych reguł - tłumaczy. - Są tu osoby różnych profesji: prawnicy, nauczyciele, jest studentka architektury, jest siostra zakonna z Gniezna - tłumaczy.

W MIEJSKIM CENTRUM KULTURY W CIECHOCINKU PISZĄ IKONY    (dodano 01.08.2017)
W "Gazecie Pomorskiej" dn. 25.07.2017 r. ukazał się artykuł "W MIEJSKIM CENTRUM KULTURY W CIECHOCINKU PISZĄ IKONY"

Znawcy podkreślają: ikony się pisze, a nie maluje. To trudna sztuka, pełna sztywnych reguł. I duchowości.

W Miejskim Centrum Kultury w Ciechocinku zorganizowano tygodniowe warsztaty pisania ikon. Prowadzi je Ewa Grześkiewicz z warszawskie Grupy Agathos. Udział bierze kilkanaście osób, początkujących i takich, które już ikony pisały.

Rozmowa w Radiu Kampus (maj 2016)   
Rozmowa o ikonach i ikonopisaniu, którą przeprowadziła ze mną Aleksandra M. Wójcik na antenie Radia Kampus.
Relacja z warsztatów w Olsztynie - TV Kortowo   
Zapraszam do obejrzenia relacji z warsztatów, jakie odbywają się w Olsztynie w Klubie Baccalariuum, w którym spotykaja sie pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Animatorem zajęć jest Małgorzata Dżygadło-Niklaus z Grupy Agathos.

TV Kortowo
Audycja w Radiu Wnet    (marzec 2014)
W marcu 2012 r. gościłam wraz z Julitą Jaśkiewicz-Macek w rozgłośni Radia Wnet.
Zapraszam do wysluchania audycji, którą zrealizowała Magdzlena Kozik.

Radio Wnet
Rozmowa w Radiowej Czwórce   
Zapraszam do wysłuchania rozmowy, jaką przeprowadziła ze mną Matryna Ogonek. Audycja była emitowana w Programie Czwartym Polskiego Radia
Program IV PR
Film TVP o wystawie "Piękno Boga" w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na warszawskiej Starówce (maj 2009 r.).    (dodano 17.07.2014)
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na warszawskiej Starówce. 12 –23 maja 2009
Wystawa, zatytułowana "Piękno Boga", odbyła się w podziemiach Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Towarzyszyła ona obchodom 400 lecia sanktuarium. Dnia 9 maja 2009r. uroczyście otworzył i poświęcił wystawę Jego Eminencja ks. biskup Piotr Jarecki. W towarzystwie O. Superiora Adama Schulza, Rektora Sanktuarium, ks. Biskup z zainteresowaniem obejrzał całą wystawę. Przybył również Ojciec Prowincjał Dariusz Kowalczyk SJ Ksiądz biskup powiedział m.in.: "O ile ja się orientuję, to malowanie, czy pisanie ikon, to jest forma modlitwy, kontemplacji Pana Boga. Człowiek jest istotą społeczną, no i wspaniale, że nie tylko w pojedynkę, ale tak samo otwierając się na siostry i braci, potraficie wspólnie kontemplować Boga malując i pisząc ikonę. Coś pięknego! To już nie chodzi o to: czyje to będzie, kto jest twórcą. Prawda? Ale chodzi o to, żeby wspólnie wgłębiać się w Pana Boga, kontemplować Pana Boga, no i dawać Mu dostęp do naszego serca. Poprzez serce do naszego życia." Licznie zebrani na uroczystości goście mieli sposobność wysłuchać trzech modlitw do Matki Bożej (w językach: greckim, łacińskim i starocerkiewnosłowiańskim), które zaśpiewał Johann Wolfgang Niklaus - kierownik artystyczny Scholi Teatru Węgajty.
Wystawa ikon Grupy Agathos w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy
Audycja z moim udziałem w Polskim Radiu, w Rozgłośni dla Białorusi.    (12 kwietnia 2013)
W kwietniu 2013 pani redaktor Alena Vialichka zaprosiła mnie do Rodgłośni Polskiego Radia dla Białorusi na rozmowę o ikonach. Rozmawiałyśmy o narodzinach ikony, jej symbolice, teologii. A ponieważ zbliżała się Wielkanoc, opowiadałam o ikonach związanych z tym największym chrześcijańskim świętem.

Audycję można prześledzić w internetowej wersji radia. Poniżej tekst i nagrania tej audycji w formacie mp3

Audycja jest w języku białoruskim.


Іконапісец Эва Гжэськевіч расказвае, што калісьці іконы былі нават сьведкамі ў судах.

Прапануем вашай увазе гутарку з польскай іконапісец Эвай Гжэськевіч, якая жыве ў Варшаве.
Чым для Вас асабіста зьяўляецца ікона?
Э. Гжэськевіч: Для мяне ікона зьяўляецца месцам сустрэчы духа й матэрыяльнай рэчаіснасьці, таксама двух касьцёлаў – усходняга й заходняга, сустрэча матэрыі й боскага вымярэньня.
Polskie Radio dla Bialorusi 2
Polskie Radio dla Białorusi 1
Audycja o ikonach w Radiu Plus    (luty 2012)
W lutym 2012 r. byłam gościem Pawła Kęski na antenie Radia Plus. Rozmawialismy oczywiście o ikonach i ikonopisaniu. Zapraszam do wysłuchania zapisu audycji.

Radio Plus luty 2012 r.
Recenzja "Gry o świętym Franciszku" w miesięczniku "Teatr"    (luty 2011)
W miesięczniku ”Teatr” z lutego 2011 zamieszczona została recenzja „Gry o świętym Franciszku” Scholi Teatru Węgajty. Jej tytuł to: „Boży wesołek”.

Do tego spektaklu, wraz z Grupą Agathos, przygotowałam scenografię.

„Boży wesołek”

Grę o Świętym Franciszku przybliża Katarzyna Flader.
Katalog wystawy "Ikona dziś" z tekstami z konferencji    (2008 r.)
6 grudnia 2008 r. w sali przy klasztorze oo. Dominikanów na warszawskim Służewiu miała miejsce prezentacja książki "IKONA DZIŚ". Książka ta to zarówno katalog z wystawy „Ikona dziś” jak i obszerne fragmenty wykładów i dyskusji panelowych z konferencji naukowej pod tym samym tytułem, które odbyły się w klasztorze dominikanów w Warszawie w czerwcu 2008r. W katalogu znalazły się także ikony wykonane przeze mnie we współpracy z Grupą Agathos.


 
 
All rights reserved.  

Projekt i realizacja : proti - to be online