|
|
|
|
|
WARSZTATY PISANIA IKON W NOWYM MIEŚCIE NAD PILICĄ
W dnaich 30.06-09.07.2023 zapraszam na warsztaty ikonograficzne do Sióstr Honoratek do Nowego Miasta nad Pilicą
"IKONOPISANIE POD TĘŻNIAMI" 2023 W LIPCU W CIECHOCINKU
W dnaich 17-25.07.2023 zapraszam na warsztaty ikonograficzne do Ciechocinka
"IKONOPISANIE POD TĘŻNIAMI" 2023 W LUTYM W CIECHOCINKU
Zapraszam na zimową edycję warsztatów pisania ikon do Ciechocinka.
Będziemy spotykac się w Miejskim Centrum Kultury w Ciechocinku
Ul. Żelazna 5
Termin: 4-12 lutego 2023.
Prowadzenie:
Ewa Grześkiewicz
Warsztaty skierowane są zarówno do osób, które z ikoną nie miały jeszcze do czynienia, jak i tych bardziej zaawansowanych. Stopień trudności będzie dostosowany indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nawet jeśli ktoś pędzel ostatni raz trzymał w ręku w szkole podstawowej, niech czuje się zaproszony do udziału w zajęciach.
Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Te zaś, które były już prowadzonych przeze mnie warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Trzecie z kolei przedstawienie to ikona Matki Bożej. Tych z Państwa, którzy pod moim okiem napisali już te ikony, proszę o kontakt w celu ustalenia tematu o odpowiednim stopniu trudności.
SYLWESTER Z IKONĄ 2022 W NOWYM MIEŚCIE NAD PILICĄ
Wraz z Małymi Siostrami Niepokalanego Serca Maryi - Honoratkami zapraszam na Sylwestrowe Warsztaty Pisania ikon do Nowego Miasta nad Pilicą
Odbędą się one w Domu Zakonnym Sióstr.
Spotykamy się już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26.12 o godz. 16.00. Warsztaty potrwają do niedzieli 1 stycznia. Pracować będziemy nad monochromatyczną ikoną Anioła, pod moim, czyli Ewy Grześkiewicz, kierunkiem. Osoby zaawansowane, które uczyły się pod moim okiem, po uzgodnieniu, mogą pisać inną ikonę.
Nowy Rok przywitamy Mszą Świętą, po której nastąpi uroczysty Obrzęd Poświęcenia Ikon.
Oprócz zajęć warsztatowych planujemy także konferencje o. Michała Kulczyckiego oraz mój wykład.
W tutejszej Kaplicy możliwa jest codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.
"IKONOPISANIE POD TĘŻNIAMI" 2022 W LIPCU W CIECHOCINKU
WARSZTATY PISANIA IKON W CIECHOCINKU - lipiec 2022
– „Ikonopisanie pod Tężniami 2022”.
Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku
Ul. Żelazna 5
Termin: 18 -26 lipca 2022.
Prowadzenie:
Ewa Grześkiewicz z Grupy Agathos
Warsztaty skierowane są zarówno do osób, które z ikoną nie miały jeszcze do czynienia, jak i tych bardziej zaawansowanych. Stopień trudności będzie dostosowany indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nawet jeśli ktoś pędzel ostatni raz trzymał w ręku w szkole podstawowej, niech czuje się zaproszony do udziału w zajęciach.
WARSZTATY PISANIA IKON W ŚWIĘTEJ LIPCE - MAJ I LIPIEC 2022
W tym roku planujemy dwie edycje warsztatów „Korzenie Sztuki Sakralnej” w Świętej Lipce.
Zajęcia majowe poprowadzę samodzielnie, zaś lipcowe wraz z Katarzyną Barszcz z Grupy Agathos.
W stosunku do lat ubiegłych wydłużyliśmy kurs o jeden dzień.
Oprócz zajęć warsztatowych planujemy konferencje kustosza Sanktuarium i miłośnika ikon, o. Aleksandra Jacyniaka SJ. Warsztatom towarzyszyć będą wystawy ikon osób prowadzących
WARSZTATY PISANIA IKON W NOWYM MIEŚCIE NAD PILICĄ - MAJ 2022
WARSZTATY PISANIA IKON W NOWYM MIEŚCIE NAD PILICĄ
20-29 maja 2022 r.
Dom Zakonny Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi – Honoratek
Plac Ojca Honorata Koźmińskiego 18, Nowe Miasto nad Pilicą
Wraz z Małymi Siostrami Niepokalanego Serca Maryi - Honoratkami zapraszam na warsztaty pisania ikon do Nowego Miasta nad Pilicą
Z
SYLWESTER Z IKONĄ W ŚWIĘTEJ LIPCE 2021
Sylwester z ikoną w Sanktuarium Matki Bożej Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce
w dniach 26 grudnia 2021 – 1 stycznia 2022
Zapraszamy na Sylwestra z ikoną przy Sanktuarium w Świętej Lipce.
Spotykamy się już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26.12 o godz. 16.00. Warsztaty potrwają do soboty 1 stycznia. Pracować będziemy nad monochromatyczną ikoną Anioła, pod kierunkiem Ewy Grześkiewicz. Osoby zaawansowane, które uczyły się pod moim okiem, po uzgodnieniu, mogą pisać inną ikonę.
Nowy Rok przywitamy Mszą Świętą.
Oprócz zajęć warsztatowych planujemy także konferencje kustosza Sanktuarium i miłośnika ikon, o. Aleksandra Jacyniaka SJ.
Prowadzenie:
Ewa Grześkiewicz
WARSZTATY W SZTUKARNI - WIOSNA/LATO 2021
SPOTKANIE UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW W SZTUKARNI Z PANEM GRZEGORZEM BARASIŃSKIM - KALIGRAFEM
WARSZTATY PISANIA IKON W ŚWIĘTEJ LIPCE - LIPIEC 2021
Grupa Agathos i Schola Węgajty
zapraszają na warsztaty „Korzenie Sztuki Sakralnej 2021”
w Sanktuarium Matki Bożej Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce
w dniach 3-11 lipca 2021 r.
Prowadzenie – Grupa Agathos w składzie:
Ewa Grześkiewicz, Katarzyna Barszcz
Zakres warsztatów
Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Osoby, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Trzeci stopień to ikona Matki Bożej Miłującej.
Osoby, które pod naszym okiem pisały już te ikony, prosimy o kontakt. Po przeanalizowaniu zdobytych przez uczestnika dotychczas umiejętności i konsultacji z osobą współprowadzącą, zaproponujemy temat o odpowiednim dla danej osoby stopniu trudności, dostosowany do jej możliwości ale jednocześnie pozwalający na dalszy rozwój umiejętności.
Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć przewidziane są też prelekcje o ikonach. Na zakończenie warsztatów odbędzie się uroczysty obrzęd poświęcenia ikon.
"IKONOPISANIE POD TĘŻNIAMI" 2021 W LIPCU W CIECHOCINKU
– „Ikonopisanie pod Tężniami 2021”.
Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku
Ul. Żelazna 5
Termin: 19 -27 lipca 2021.
Prowadzenie:
Ewa Grześkiewicz z Grupy Agathos
Warsztaty skierowane są zarówno do osób, które z ikoną nie miały jeszcze do czynienia, jak i tych bardziej zaawansowanych. Stopień trudności będzie dostosowany indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nawet, jeśli ktoś pędzel ostatni raz trzymał w ręku w szkole podstawowej, niech czuje się zaproszony do udziału w zajęciach.
Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Te zaś, które były już prowadzonych przeze mnie warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Trzecie z kolei przedstawienie to ikona Matki Bożej. Tych z Państwa, którzy pod moim okiem napisali już te ikony, proszę o kontakt w celu ustalenia tematu o odpowiednim stopniu trudności.
FOTORELACJA Z WARSZTATÓW PISANIA IKON W WARSZAWIE - ZIMA 2020/21
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji
WARSZTATY POZŁOTNICZE W SZTUKARNI
Zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji z warsztatów pozłotniczych w Sztukarni - złocenie systemem instacoll, wykonanie ornamentu wklęsłego, zdobienie pozłoty prze puncowanie.
WARSZTATY PISANIA IKON W WARSZAWIE RUSZAJĄ 10 GRUDNIA 2020
Zapraszam na warsztaty pisania ikon do warszawskiej sztukarni. Czwartki w godz. 9.30-13.30, począwszy od 10 grudnia 2020.
Zapisy prowadzi Sztukarnia:
https://www.sztukarnia.pl/zapisy/pracownia-ikonopisania-warsztat-malarski
FOTORELACJA Z WARSZTATÓW PISANIA IKON W SZTUKARNI - JESIEŃ 2020
Zapraszam do obejszenia fotorelacji
WYKŁADY O IKONOGRAFII NA PAPIESKIM WYDZIALE TEOLOGICZNYM (rok akademicki 2020/2021)
Na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, w ramach Podyplomowego Studium Duchowości oraz Otwartego Studium Duchowości, w roku akademickim 2020/2021, planowany jest cykl zajęć o ikonach.
Miło mi poinformować, że poprowadzę tu zajęcia przybliżające pracę ikonografa.
1. [Podyplomowe Studium Duchowości] Przeznaczone jest zarówno dla osób świeckich, konsekrowanych jak i duchownych. Zapraszamy kapłanów, siostry zakonne, animatorów wspólnot i ruchów religijnych, katechetów oraz wszystkich tych, którzy pragną odnowić i pogłębić swoje życie duchowe.
Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest posiadanie magisterium z teologii lub jakiejkolwiek innej dziedziny.
2. [Otwarte Studium Duchowości] Przeznaczone jest dla osób dorosłych niezależnie od wieku i wykształcenia. Studenci mogą wybrać uczestnictwo w pełnym programie lub w wybranych przez siebie tematach.
WARSZTATY PISANIA IKON BYDGOSZCZ 20-28 LUTEGO 2021
WARSZTATY PISANIA IKON W BYDGOSZCZY 20-28 LUTEGO 2021 - FOTORELACJA
Na warsztatach Pisania Ikon w Bydgoszczy, oddychaliśmy dwoma płucami Chrześcijaństwa. Uczestnikiem zajęć był ks. Roman Narytnyk, proboszcz parafii greckokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Bydgoszczy. Ojciec koncelebrował codzienne Msze Święte odprawiane w domu Fundacji "Wiatrak". Na uroczystej liturgii z obrzędem poświęcenia ikon powstałych w czasie warsztatów, zaśpiewał pieśń - modlitwę swojego ojca, który również był księdzem. Myślę, że to spotkanie nie było przypadkowe. Kaplicy w "Wiatraku" patronują Jan Paweł II i Matka Teresa z Kalkuty, a sam dom zwany jest "Domem Jubileuszowym Jana Pawła II".
Pieśni możecie posłuchać przez link zamieszzczony na blogu.
A tu zapraszam do obejrzenia fotorelacji z tego pięknego czasu.
"IKONOPISANIE POD TĘŻNIAMI" 2020 W CIECHOCINKU
W dniach 20-28 lipca 2020 r. poprowadziłam w Cichocinku warsztaty Ikonopisanie Pod Tężniami.
. W zajęciach uczestniczyły również osoby prawosławne, które poznaliśmy po nabożeństwie w cerkwi. Także do cerkwi zaniosą do poświęcenia ukończoną przez siebie ikonę. Ania - współorganizatorka i uczestniczka warsztatów - borykała się z kontuzją kolana. Ikonę pisała mając przez wiele godzin wyprostowaną nogę, na którą założona była orteza, co przy lipcowych upałach było naprawdę dużym poświęceniem. W efekcie napisała piękną ikonę św. Rity - orędowniczki w sprawach beznadziejnych - wg opracowanego przez nas na warsztatach wzoru. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji. Spotykamy się za rok!
Zapraszam do obejrzena fotorelacji z naszej pracy w obiektywie fotografa Wojciecha Balczewskiego, Andrzeja Zykubka i moim.
Obrzęd Poświęcenia Ikon miał miejsce w kaplicy sióstr Honoratek
WARSZTATY PISANIA IKON W ŚWIĘTEJ LIPCE "KORZENIE SZTUKI SAKRALNEJ"LIPIEC 2020 ORAZ WYSTAWA MOICH IKON
Warsztaty pisania ikon odbyły się w dn. 4-12 lipca 2020.
Warsztaty w Świetej Lipce "Korzenie Sztuki Sakralnej" rozpoczęła Msza św. z procesją wokół bazyliki. Ponieśliśmy w niej ikony.
Rozpoczęciu warsztatów towarzyszyło otwarcie dwóch wystaw ikon w świetolipskim Muzeum. Pierwsza z nich to wystawa "Nowa ikona" będąca owocem pracy ikonografów na międzynarodowych warsztatach w Nowicy. Jest to jeden z dwu nurtów obecnych dziś w ikonografii - ikona poszukująca środków wyrazu we współczesnym malarstwie. Drugi nurt to ikona klasyczna, bazująca na studiowaniu prac najlepszych mistrzów bizantyjskich. Tę drugą drogę, drogę ikony klasycznej, prezentaowała wystawa ikon pisanych moją ręką.
Warsztatom towarzyszyły konferencje o. Aleksandra Jacyniaka SJ - proboszcza świętolipskiej parafii i kustosza Sanktuarium oraz - w ramach zajęć fakultatywnych - fascynujący wykład dr Andrzeja Zykubka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego o chimerach ludzkich.
Obrzędowi poświęcenia ikon przewodniczył o. Aleksander Jacyniak SJ - proboszcz świętolipskiej parafii i kustosz Sanktuarium. Homilię wygłosił ceniony rekolekcjonista i terapeuta o. Józef Augustyn SJ
FOTORELACJA Z ZAJĘĆ PISANIA IKON W SZTUKARNI JESIEŃ 2020
W ostatnim tygodniu września 2020 r. ruszyły warsztaty pisania ikon w Warszawie, w Centrum Artystycznym Sztukarnia na Starym Mokotowie
Fotorelacja wkrótce.
SPOTKANIE Z SENIORAMI W WARSZAWSKIM KLUBIE SENIORA
10.03.2020 r. opowiadałam o ikonach w warszawskim Klube Seniora "Radość Życia" działającym przy Domu Seniora "Piękny Brzeg" ul.Popiełuszki 16.
Prowadziłam wykład, pokazywałam materiały, z jakich powstaje ikona, prezentowałam moje ikony.
Słuchacze zadawali pytania, niektórzy zostali po spotkaniu, by porozmawiać o tym, co usłyszeli i zobaczyli.
"KOBIETY PISZĄ IKONY" - WARSZTATY W CK TARGÓWEK, 10-11.2019 R
Od października do grudnia 2019 r. prowadziłam warsztaty w Centrum Kultury i Aktywności Targówek przy ul. Siarczanej 6. Zajęcia odbywały się przy współpracy Fundacji z Różą. Zatytułowane były "Kobiety piszą ikony". Towarzyszył im wykład Anny Dudy przybliżający zagadnienia antropologii.
WARSZTATY PISANIA IKON W WARSZAWIE RUSZAJĄ W MARCU 2020
Z początkiem marca zapraszam na warsztaty pisania ikon do Sztukarni. Startują grupy: wtorkowa i czwartkowa w godz. 9.30-13.30
Więcej informacji i link do zapisów na stronie Centrum Artystycznego Sztukarnia:
FOTORELACJA Z ZAJĘĆ PISANIA IKON W SZTUKARNI JESIEŃ 2019/ZIMA 2020
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji
http://ikony.waw.pl/index.php?mod=aktualnosci&pod=jedna&lang=pl&id=142
W Fabryce Sztuk w Tczewie w dniach 18 – 26 stycznia 2020.
prowadziłam warsztaty pisania ikon.
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji
WARSZTATY PISANIA IKON W WARSZAWIE RUSZAJĄ W LISTOPADIZE, GRUDNIU 2019 I LUTYM 2020
Już są nowe terminy warsztatów pisania ikon w Warszawie w Sztukarnia :)
W związku z dużym zainteresowaniem uruchamiamy dodatkową grupę w sobotę!
Tak więc są do wyboru następujące grupy:
- wtorkowa w godz. 9.30-13.30. Rusza 3 grudnia
- czwartkowa w godz. 9.30-13.30. Rusza 28 listopada
- sobotnia w godz. 9.30 - 13.30. Rusza 1 lutego
- sobotnia w godz. 14.00 - 18.00. Rusza 1 lutego.
Zapisy prowadzi Sztukarnia.
Więcej informacji i link do zapisu tutaj:
SYLWESTER Z IKONĄ W ŚWIĘTEJ LIPCE
SYLWESTER Z IKONĄ W ŚWIĘTEJ LIPCE (dodano 23.10.2019)
Sylwester z ikoną
w Sanktuarium Matki Bożej Jedności Chrześcijan
w Świętej Lipce
w dniach
26 grudnia 2019 – 1 stycznia 2020
To był cudny czas. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji :)
ZAJĘCIA Z POZŁOTNICTWA W SZTUKARNI - FOTORELACJA
W październiku 2019 prowadziłam warsztaty ze złocenia połyskowego z ornamentem wklęsłym.
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.
WYRÓŹNIENIE W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE IKONOGRAFICZNYM "NOWA EPIFANIA PIĘKNA"
W II Międzynarodowym Konkursie Ikonograficznym "Nowa Epifania Piękna" w 2019 r. otrzymałam wyróżnienie za ikonę Chrystusa Pantokratora. Ikona była nastepnie eksponowana w tymże Muzeum.
TERMINY WARSZTATÓW WYJAZDOWYCH W 2020 R.
Terminy wyjazdowych warsztatów ikonograficznych prowadzonych przez Ewę Grześkiewicz w roku 2020
1. 26 grudnia 2019 – 1 stycznia 2020 - Sylwestr z Ikoną w Świętej Lipce
2. 18-26 stycznia – Fabryka Sztuk – Tczew (współprowadzę z Małgorzatą Dżygadło-Niklaus)
3. 25 kwietnia – 3 maja – Korzenie Sztuki Sakralnej – Święta Lipka (współprowadzę z Małgorzatą Dżygadło-Niklaus)
4.
5. 4-12 lipca - Korzenie Sztuki Sakralnej – Święta Lipka (współprowadzę z Katarzyną Barszcz)
6. 20-28 lipca -Ikonopisanie Pod Tężniami – Ciechocinek
7. Pierwsza poł. Sierpnia – Laboratorium Tradycji – Szałstry/Węgajty (współprowadzę z Grupą Agathos)
LABORATORIUM TRADYCJI - TRADYCJA BIZANTYJSKA
W sierpniu, tradycyjnie na Warmii odbyło się Laboratorium Tradycji.
To już 10-lecie naszych działań w ramach tego projektu!
!4 lipca miał miejsce wieczór otwarty w Ośrodku Teatru Węgajty. Było wiele ciekawych działań :)
Poniżej fotorelacja :)
WARSZTATY I WYSTAWA W ŚWIĘTEJ LIPCE - LIPIEC 2019
W lipcu, w Świetej Lipce, razem z Kasią Barszcz prowadziłyśmy warsztaty pisania ikon Korzenie Sztuki Sakralnej. Już pięć lat nasza Grupa Agathos organizuje tu warsztaty ikonopisania i wystawy! Wśródd zdjęsą m.in. fotki z przyspieszonego kursu Greki - Aby nikt już nie pomylił przydechu mocnego z ciupagą ;)
W procesji eucharystycznej uczestnicy warsztatów ikonopisania ponieśli przed Najświętszym Sakramentem wykonane przez siebie ikony. To było dla nas wielkie przeżycie.
Warsztatom towarzyszyła wystawa naszych ikon zatytułowana "Ikona - okno ku wieczności", a także niezwykle interesujące konferencje kustosza Sanktuarium - o. Aleksandra Jacyniaka SJ.
W czasie warsztatów odwiedzali nas goście. Pierwszym z nich był batiuszka Andrzej, na co dzień pracujący w cerkwi w w Kaliningradzie. Udzielił nam błogosławieństwa dla naszej pracy nad ikonami.
Następnie odwiedzili nas księżą greckokatoliccy z Węgorzewa i Iwanofrankowska.
Wycieczka z okolic Ciechocinka, z przewodniczką p. Beatą, wchodziła na dwie tury, aby każdy z licznych uczestników, mógł dowiedzieć się, na czym polega praca ikonografa.
Ważna była dla nas także wizyta Ojca Zbigniewa Kubackiego - profesora teologii dogmatycznej, który pomógł rozwikłać pewien dylemat dotyczący obrzędu poświęcenia ikony.
Cieszyły nas odwiedziny o. Romana i jego czworonożnego przyjaciela - Pusia. A bułeczki upieczone przez Ojca były nieziemskie!
FOTORELACJA Z WIOSENNYCH ZAJĘĆ W SZTUKARNI - Edycja wiosenna
IKONOPISANIE POD TĘZNIAMI 2019 W CIECHOCINKU
WARSZTATY PISANIA IKON W CIECHOCINKU
– „Ikonopisanie pod tężniami 2019”.
Termin: 20 -29 lipca 2019.
Prowadzenie:
Ewa Grześkiewicz z Grupy Agathos
FOTORELACJA Z WARSZTATÓW W ŚWIĘTEJ LIPCE W MAJU 2019
warsztaty „Korzenie Sztuki Sakralnej 2019”
w Sanktuarium Matki Bożej Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce
w dniach 27 kwietnia - 5 maja 2019
W czasie warsztatów w Świętej Lipce odwiedził nas Arcybiskup Józef Górzyński. To wielka dla nas radość, zwłaszcza, że arcypasterz udzielił nam swojego błogosławieństwa
FOTORELACJA ZAJĘĆ W SZTUKARNI - zIMA 2018/2019
WARSZTATY PISANIA IKON W ŚWIĘTEJ LIPCE - MAJ I LIPIEC 2019
Grupa Agathos i Schola Węgajty
zapraszają na warsztaty „Korzenie Sztuki Sakralnej 2019”
w Sanktuarium Matki Bożej Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce
w dniach 27 kwietnia - 05 maja i 29 czerwca – 07 lipca 2019 r.
WYSTAWA W FABRYCE SZTUK W TCZEWIE 24.02--29.03
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji
Terminy warsztatów wyjazdowych warsztatów pisania ikon w roku 2019
Terminy warsztatów wyjazdowych warsztatów pisania ikon w roku 2019
16 – 24 lutego – Tczew – Fabryka Sztuk (współprowadzę z Małgorzatą Dżygadło – Niklaus)
27 kwietnia – 5 maja – Święta Lipka „Korzenie Sztuki Sakralnej 2019”– Sanktuarium (współprowadzę z Małgorzatą Dżygadło-Niklaus)
29 czerwca – 7 lipca – Święta Lipka „Korzenie Sztuki Sakralnej 2019”– – Sanktuarium (Współprowadzę z Katarzyną Barszcz)
20 - 29 lipca – Ciechocinek „Ikonopisanie Pod Tężniami 2019” – Miejskie Centrum Kultury
Pierwsza połowa sierpnia – okolice Nowego Kawkowa na Warmii „Laboratorium Tradycji” (współprowadzę z członkami Grupy Agathos)
FOTORELACJA Z JESIENNEJ EDYCJI WARSZTATÓW W SZTUKARNI
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji :)
WARSZTATY PISANIA IKON W TCZEWIE LUTY 2019
Warsztaty pisania ikon
w dniach 16 – 24 lutego 2019.
Miejsce: Fabryka Sztuk w Tczewie
Prowadzenie: Małgorzata Dżygadło-Niklaus i Ewa Grześkiewicz z Grupy Agathos
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji
SYLWESTER Z IKONĄ 2018 W ŚWIĘTEJ LIPCE
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Sylwestra z ikoną przy Sanktuarium w Świętej Lipce.
Spotykaliśmy się już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26.12 Nowy Rok przywitaliśmy Mszą Świętą.
Oprócz zajęć warsztatowych wysłuchalismy także konferencji kustosza Sanktuarium i miłośnika ikon, o. Aleksandra Jacyniaka SJ.
Prowadzenie:
Ewa Grześkiewicz - Grupa Agathos
WARSZTATY PISANIA IKON W WARSZAWIE - DODATKOWA GRUPA WE WTORKI
Organizujemy dodatkową grupę w Centrum Artystycznym Sztukarnia na warszawskim Starym Mokotowie przy ul. Odolańskiej 60
Zajęcia odbywać się będą we wtorki w godz. 9.30-13.30 ( 8 spotkań), począwszy od 23 października.
Zapisy prowadzi Sztukarnia.
Podaję link do zapisu.
Na stronie, pod hasłem “pracownia ikonopisania” znajdziecie Państwo szczegółowe informacje.
WARSZTATY PISANIA IKON I POZŁOTNICTWA PAŹDZIERNIK 2018
Już można zapisywać się na warsztaty do Sztukarni na warszawskim Mokotowie. Ruszamy od października w czwartki i soboty (do wyboru) w godz. 9.30 -13.30.
W pierwsze trzy soboty października zapraszam na warsztaty pozłotnicze - złocenie połyskowe systemem instacoll, zdobienie pozłoty przez puncowanie (ornamenty).
Więcej informacji pod linkami:
Warsztat malarski:
https://www.sztukarnia.pl/zapisy/warsztaty/36-pracownia-ikonopisania-warsztat-malarski
Pozłotnictwo:
https://www.sztukarnia.pl/zapisy/239-pracownia-ikonopisania-zlocenie-systemu-instacoll-zdobienie-pozloty-przez-puncowanie
WARSZTATY W NOWYM KAWKOWIE I WIECZÓR MUZYCZNY Z UDZIAŁEM MUZYKÓW Z SERBII W OŚRODKU TEATRU WĘGAJTY
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z warsztaów "Laboratorium Tradycji 2019 - Tradycja Bizantyjska".
WARSZTATY PISANIA IKON LABORATORIUM TRADYCJI 6-15 SIERPNIA 2018
Zapraszamy na Warsztaty Pracownia Ikony oraz do Pracowni Śpiewu Liturgicznego szczegóły poniżej: Schola Węgajty i Grupa Agathos zapraszają na
Laboratorium Tradycji 2018 - warsztaty dziedzictwa kulturowego
Miejsce: Nowe Kawkowo, Węgajty, Olsztyn.
Pracownia ikony - w dniach od 6 do 15 sierpnia 2018
Prowadzenie: Grupa Agathos w składzie ( Bartosz Bremer, Małgorzata Dżygadło – Niklaus, Ewa Grzeskiewicz). Gościnnie z wykładami: Igor Wieremiejuk z Warszawy
Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Piszący swą pierwszą lub drugą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa, przy kolejnej, nad Obliczem Anioła Pańskiego. Dla osób, które będą pisać swoją trzecią ikonę będzie to Matka Boża Eleusa. Dla osób bardziej zaawansowanych, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, tematem wiodącym w tym roku będzie wizerunek Świętego Józefa.
Uczestnicy wykonają szkic, przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną deskę. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć będziemy rozmawiać o tym, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty i kolory. Na zakończenie odbędzie się uroczysty obrzęd poświęcenia ikon.
Tak jak w poprzednich latach, proponujemy zajęcia warsztatowe, które równolegle będą odbywały się w Pracowni Ikony i Pracowni Śpiewu Liturgicznego. Chcemy aby działały one blisko siebie, a efekty ich pracy przenikały się, by tak jak niegdyś, malarstwo i śpiew stanowiły całość doświadczenia sacrum.
"Ikonopisanie Pod Tężniami 2019" . Fotorelacja
Od 30 lipca do 1 sierpnia w: Miejskim Centrum Kultury Ciechocinek, ul. Żelazna 5, odbywała się druga edycja warsztatów "Ikonopisanie Pod Tężniami". Towarzyszyła im wystawa ikon warsztatowych i moich. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji
WARSZTATY PISANIA IKON W ŚWIĘTEJ LIPCE - LIPIEC 2018
Warsztaty pisania ikon"Korzenie Sztuki Sakralnej", które prowadziłam z Katarzyną Barszcz w Świętej Lipce w dn. 30 czerwca - 8 lipca 2018 r. były bardzo udane. Towarzyszyły im moje wykłady oraz konferencje o. Aleksandra Jacyniaka SJ - kustosza Sanktuarium. Znaleźliśmy czas także na uczestniczenie w koncercie w ramach "Świętolipskich wieczorów muzycznych", a niektórzy także na spacery po okolicy i kąpiele w jeziorze.
Warsztatom towarzyszyła wystawa ikon Grupy Agathos - "Ikona - okno ku wieczności".
Nasze warsztaty odwiedziła szefowa Polsatu - Nina Terentiew.
WARSZTATY "KORZENIE SZTUKI SAKRALNEJ" W ŚWIETEJ LIPCE - MAJ 2018
Pierwsza tegoroczna edycja warsztatów pisania ikon "Korzenie Sztuki Sakralnej" w Świętej Lipce miała miejsce w dniach 28 kwietnia - 6 maja 2018 r.
Zajęciom praktycznym towarzyszyły konferencje o. Aleksandra Jacyniaka SJ oraz prelekcje moje i Małgosi, a także filmy wprowadzające w duchowość prawosławia.
W Muzeum obejrzeć można było niewielką prezentację ikon moich i Małgosi.
Nasze ikony ponieśliśmy w procesji wokół Bazyliki. Warsztaty zakończył uroczysty obrzęd poświęcenia ikon. Msza, w czasie której miał miejsce, była wyjątkowa także z tego względu, że grało i śpiewało na niej ok. 100 muzyków - m.in.Paweł Bębenek, Hubert Kowalski i Poldek Twardowski, s. Dolores Nowak, Piotr Pałka. Było to niezwykłe przeżycie. A na kolejne warsztaty zapraszamy już od 30 czerwca do 8 lipca.
Fotorelacja z wiosennej edycji warsztatów w Sztukarni
WARSZTATY PISANIA IKON W WARSZAWIE RUSZAJĄ 14 KWIETNIA 2018
Zapraszam na warsztaty pisania ikon do Sztukarni. Tym razem zajęcia sobotnie obejmować będą 6 spotkań po 5,5 godz. Spotykać będziemy się w kwietniu i czerwcu (bez maja)
Zapisy prowadzi Sztukarnia.
Bliższe informacje i zapisy pod linkiem:
https://www.sztukarnia.pl/zapisy/warsztaty/36-pracownia-ikonopisania-warsztat-malarski
WARSZTATY PISANIA IKON W SZTUKARNI - FOTORELACJA III 2018
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji
ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ DO CK RASZYN 24 LUTEGO 2018
Wernisaż wystawy IKON Grupy AGATHOS
Centrum Kultury Raszyn zaprasza wernisaż wystawy IKON.
Wystawa ikon Grupy Agathos przedstawia ikony wykonane przez artystów w stylu bizantyjskim, nawiązujące do najwcześniejszych i najpiękniejszych ikon, powstałych w czasach sprzed podziału Kościoła na Wschodni i Zachodni. Podczas wernisażu odbędzie się pokaz, prezentujący proces powstawania ikony oraz prelekcja.
Po wernisażu zapraszamy do Sali Widowiskowej na Koncert Męskiego Zespołu Wokalnego KAIROS.
24 lutego (sobota) godz. 17:00
Galeria Q
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A
WSTĘP WOLNY !
WARSZTATY PISANIA IKON W ŚWIĘTEJ LIPCE - MAJ I LIPIEC 2018
W tym roku poprowadzimy Pracownię Ikony w Świętej Lipce dwukrotnie. Pierwsza tegoroczna wiosenna edycja odbędzie się w dniach 28 kwietnia – 6 maja, druga zaś w dniach 30 czerwca - 8 lipca. Jeśli ktoś z naszych stałych uczestników chciałby popracować nad swoją ikoną pod naszym okiem, a może przyjechać tylko na sam tzw. długi weekend majowy, to będzie taka możliwość. Proszę wtedy o kontakt w celu ustalenia szczegółów. Oprócz zajęć warsztatowych planujemy wycieczki, a także konferencje kustosza Sanktuarium i miłośnika ikon, o. Aleksandra Jacyniaka SJ, który przybliży nam także historię świętolipskiej świątyni. Lipcowym warsztatom towarzyszyć będzie wystawa ikon Grupy Agathos – Ikona – okno ku wieczności, a majowym - prezentacja prac członków Grupy, Ewy Grześkiewicz i Małgorzaty Dżygadło-Niklaus.
Prowadzenie – Grupa Agathos w składzie:
Maj - Małgorzata Dżygadło-Niklaus, Ewa Grześkiewicz
Lipiec – Katarzyna Barszcz, Ewa Grześkiewicz
"IKONOPISANIE POD TĘŻNIAMI 2018" - lipcowe warsztaty w Ciechocinku
Termin: 23 lipca – 1 sierpnia 2018 .
Prowadzenie:
Ewa Grześkiewicz z Grupy Agathos
Warsztaty skierowane są zarówno do osób, które z ikoną nie miały jeszcze do czynienia, jak i tych bardziej zaawansowanych. Stopień trudności będzie dostosowany indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nawet, jeśli ktoś pędzel ostatni raz trzymał w ręku w szkole podstawowej, niech czuje się zaproszony do udziału w zajęciach.
Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Te zaś, które były już prowadzonych przeze mnie warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Trzecie z kolei przedstawienie to ikona Matki Bożej. Tych z Państwa, którzy pod moim okiem napisali już te ikony, proszę o kontakt w celu ustalenia tematu o odpowiednim stopniu trudności.
Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć przewidziane są też prelekcje o ikonach.
Na zakończenie warsztatów odbędzie się obrzęd poświęcenia ikon.
FOTORELACJA Z SYLWESTRA Z IKONĄ W ŚWIĘTEJ LIPCE
W dniach 26.12.2017 -01.01.2018 przy Sanktuarium w Świętej Lipce prowadziłam warsztaty pisania ikon, na których powstały piękne ikony Serafinów.
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji
FOTORELACJA Z WARSZTATÓW W SZTUKARNI - EDYCJA JESIEŃ 2017
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji
WARSZTATY PISANIA IKON w TCZEWIE. 03-11.02. 2018
Warsztaty pisania ikon w Fabryce Sztuk w Tczewie odbyły się w dniach 03 – 11 lutego 2018 r.
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.
Za relację pisemną zaś niech posłuży wiersz uczestnika warsztatów Ryszarda Walkowskiego:
Rozprzeprószenia nad deskami w Tczewie znajdujący się na blogu:
WARSZTATY W WARSZAWIE RUSZAJĄ 14 GRUDNIA I 13 STYCZNIA
Zapraszam na warsztaty do warszawskiego Centrum Artystycznego Sztukarnia na Starym Mokotowie. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, do wyboru jest grupa czwartkowa i sobotnia, w godz. 9.30 - 13.30.
Grupa czwartkowa rusza 14 grudnia, sobotnia 13 stycznia.
Zapisy prowadzi Sztukarnia.
Więcej informacji i kontakt do zapisu - pod podanym linkiem
WYSTAWA W NADARZYNIE I KONCERT MĘSKIEGO ZESPOŁU KAIROS W DNIACH. 9.12.2017-7.01.2018
W galerii 51 m2 Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury przy Placu Poniatowskiego 42 będzie miała miejsce wystawa ikon Grupy Agathos. Podczas wernisażu odbędzie się pokaz prezentujący poszczególne etapy ich powstawania. Technikę pisania ikon przybliży Ewa Grześkiewicz, której prace również znajdą się na wystawie. Zobaczymy również ikony Katarzyny
Barszcz, Bartosza Bremera, Małgorzaty Dżygadło Niklaus, Julity Jaśkiewicz i Cecylii Szali.
Wernisaż rozpocznie 17.12 o godzinie 17:00, po otwarciu wystawy zapraszamy na koncert znakomitego Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos
wykład Ewy Grześkiewicz - "Ikona w Kulcie domowym" - 12 grudnia 2017 godz. 17.00
Wystawa czynna do 7 stycznia 2018 r.
Wstęp wolny.
WYSTAWA IKON UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW W SZTUKARNI
20 października, w Centrum Artystycznym Sztukarnia, odbyła się wystawa ikon uczestników warsztatów.
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.
SYLWESTER Z IKONĄ
Zapraszamy na Sylwestra z ikoną przy Sanktuarium w Świętej Lipce.
Spotykamy się już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26.12 o godz. 16.00. Warsztaty potrwają do Nowego Roku. Pracować będziemy nad ikoną Serafina, pod kierunkiem Ewy Grześkiewicz. Osoby zaawansowane, które uczyły się pod okiem członków Grupy Agathos, po uzgodnieniu, mogą pisać inną ikonę. Ponieważ Sylwester, to czas zabawy – w programie mamy zabawy i ćwiczenia rozwijające myślenie twórcze oraz takie, które pozwolą nam lepiej się poznać. Nowy Rok przywitamy Mszą Świętą.
Oprócz zajęć warsztatowych planujemy także konferencje kustosza Sanktuarium i miłośnika ikon, o. Aleksandra Jacyniaka SJ.
Prowadzenie:
Ewa Grześkiewicz - Grupa Agathos
Zakres warsztatów
Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Ikony pisane będą tradycyjną techniką tempery jajecznej, na lipowych, szpongowanych deskach.
Koszt uczestnictwa w warsztatach:
Wariant A - 600 zł/os.
Cena zawiera wszystkie potrzebne materiały, w tym deskę i pędzle. Nie zawiera kosztów pobytowych.
Wariant B – 480 zł/os.
Cena bez deski, pędzli i kosztów pobytowych. Zawiera możliwość korzystania z materiałów warsztatowych dostępnych w pracowni. Jest to wersja wyłącznie dla osób zaawansowanych, które uczyły się pod okiem moim lub innej osoby z Grupy Agathos i chcą pracować nad własną ikoną.
Dla małżeństw, które będą uczestniczyć w warsztatach, przewidziany jest rabat w wysokości 200 zł od pary.
- Koszty pobytowe :
Osobom przyjezdnym proponujemy noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma w Świętej Lipce. Koszt noclegu z wyżywieniem: 70 zł/os.
Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres Ewy Grześkiewicz: ewika@poczta.fm określając, który wariant jest wybierany.
Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłacenie w tym terminie do 22 listopada 200 zł zaliczki na konto:
Ikony Ewa Grześkiewicz
02195000012006002897840001
z dopiskiem „zaliczka na sylwestrowe warsztaty ikony w Św. Lipce”.
W razie rezygnacji po 1 grudnia zaliczka nie będzie zwracana (stanowi pokrycie części kosztów organizacyjnych).
Proszę chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u mnie na warsztatach, o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowych. Informacji udziela Ewa Grześkiewicz pod numerem telefonu: 609 612 190.
Święta Lipka - to sławne sanktuarium maryjne. Leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla. Początki sanktuarium maryjnego sięgają XIV w. i znamy je tylko z opowiadań ludowych przekazywanych ustnie przez kilka wieków. Najwięcej informacji mamy w dokumentach spisanych i wydanych w XVII wieku. Autor jednego z pism mówi o początkach Świętej Lipki: "Jest w Prusach słynne miejsce, które wzięło nazwę od lipy. Bo od bardzo dawna stała na tym miejscu rozłożysta lipa, a na niej prawie z pierwszym posiewem chrześcijaństwa w Prusach - pojawiła się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dzieło rąk Boskich". Święta Lipka weszła do historii od początku jako sławne miejsce pielgrzymkowe. Już w średniowieczu ustalił się zwyczaj organizowania pielgrzymek do Świętej Lipki, do której dla uzyskania odpustu i w nadziei uzdrowienia przybywali pielgrzymi nie tylko z Prus i Warmii, ale również z Mazowsza. (za www.swlipka.org.pl).
Ewa Grześkiewicz
Grupa Agathos
WARSZTATY PISANIA IKON W CIECHOCINKU "IKONOPISANIE POD TĘŻNIAMI"- LIPIEC 2017
W dniach 21-30 lipca 2017 prowadziłam w Miejskim Centrum Kultury w Ciechocinku pierwsze warsztaty "Ikonopisanie pod tężniami".
Warsztaty zakończył mój wykład otwarty - "Oblicza ikony" oraz wystawa prac uczestników.
W zakładce "W mediach" znajdują się aż cztery relacje zamieszczone w lokalnych mediach.
" IKONA - OKNO KU WIECZNOŚCI" - WYSTAWA W ŚWIĘTEJ LIPCE 01-09. 07.2017
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wystawy ikon Grupy Agathos.
WARSZTATY PISANIA IKON W ŚWIĘTEJ LIPCE - LIPIEC 2017
Warsztaty pisania ikon "Korzenie Sztuki Sakralnej" przy Sanktuarium Matki Bożej Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce odbyły się w tym roku w dniach 1-9 lipca.
Wieczorami mogliśmy wysłuchać konferencji o ikonach kustosza Sanktuarium o. Aleksandra Jacyniaka SJ.
Byliśmy też na wycieczce w Kętrzynie, gdzie odwiedziliśmy piękny, zabytkowy kościół rzymskokatolicki, cerkiew greckokatolicką i zbór protestancki, a także zamek.
Odwiedziliśmy także archeologów w trakcie ich pracy przy wykopaliskach.
Byliśmy też na koncertach - w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych oraz na wyjątkowym wydarzeniu - koncercie w kościele, dawnej stanicy krzyżackiej, a obecnie kościele w Bezławkach.
Nasze ikony ponieśliśmy w procesji wokół Bazyliki.
Warsztatom towarzyszyła wystawa ikon Grupy Agathos "Ikona - okno ku wieczności".
WARSZTATY PISANIA IKON W TCZEWIE - STYCZEŃ 2017
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z warsztatów, które współprowadziałam z Małgorzatą Dżygadło-Niklas w Fabryce Sztuk w Tczewie w dniach 14-22 stycznia 2017. Wygłosiłam też wykład otwarty zatytułowany "Oblicza ikony".
SYMPOZJON „PROLOG – CRESTA 2016”
SYMPOZJON „PROLOG – CRESTA 2016”, zorganizowany przez Scholę Węgajty w Bielsku Podlaskim, było to czterodniowe spotkanie wokół święta Opieki Bogarodzicy (Pokrow) i Romana Melodosa, przypadającego na dzień 14 października, poprzedzone warsztatami ikonograficznymi i śpiewu liturgicznego, z udziałem gości z Serbii i Macedonii. Wzięłam udział w nim pracując wraz z innymi ikonografami nad ikoną Romana Melodosa. Prezentowałam też ikonę na wystawie w Muzeum w Bielsku Podlaskim, Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Zajęcia odbywały się w Policealnym Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim. Dzięki temu, że w tym samym budynku śpiewacy pracowali nad Kontakionem „O nawróconej”, miało miejsce to, co jest dla mnie tak ważne – przenikanie się malarstwa i muzyki bizantyjskiej. Z warsztatowymi ikonami Romana Melodosa poszliśmy w procesji wokół prawosławnej cerkwi Opieki Matki Bożej. Procesji przewodził zwierzchnik Polskiej Cerkwi Prawosławnej - Metropolita Sawa
Zapraszam do oglądania fotorelacji.
ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY - EKSPERYMENT MAGIS "ANGELOS KYRIOS" - IKONA I ŚPIEW
Grupa Agathos wraz ze Scholą Węgajty włączyła się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Polsce w 2016 roku. Opracowaliśmy i poprowadzimy Eksperyment Artystyczny w Sanktuarium w Świętej Lipce w dniach 17- 23 lipca 2016 w ramach programu Magis 2016.
Nasz eksperyment zatytułowaliśmy Angelos, co oznacza Anioł, czyli zwiastun, posłaniec. Uczestnicy będą studiowali - głosem i pędzlem – „naturę anielską”, dowiedzą się, jak brzmi śpiew Aniołów, jak przedstawiani są Aniołowie w malarstwie ikonowym. Poznają tradycyjną technikę tempery jajecznej, którą były od pierwszych wieków chrześcijaństwa i są do dziś, pisane ikony. Będą próbowali swych sił w stworzeniu wizerunku Cherubina lub Serafina oraz w chwaleniu śpiewem Najwyższego frazami chorału gregoriańskiego i bizantyjskiego.
Program MAGIS to spotkanie młodych (18 - 30 lat) z całego świata zainteresowanych duchowością ignacjańską, dla pogłębienia indywidualnego rozwoju, relacji z ludźmi i dialogu międzykulturowego. To propozycje różnych aktywności (malarstwo, architektura, plastyka, sztuka ludowa, pisanie ikon, aktorstwo, śpiew oraz wiele innych), dzięki którym uczą się doświadczać wspólnoty, a także gromadzić doświadczenia i poddawać je refleksji.
W Eksperymencie Angelos weźmie udział 20 osób, które przybędą z Zimbabwe, Mozambiku, Korei Południowej, Hiszpanii i Francji.
WARSZTATY I WYSTAWA W ŚWIĘTEJ LIPCE 1-23.07.2016
Warsztaty pisania ikon "Korzenie Sztuki sakralnej 2016" przy Sanktuarium w Świetej Lipce dobiegły końca. Współprowadziłam je z Katarzyną Barszcz i Małgorzatą Dżygadlo-Niklaus z Grupy Agathos. Był to czas wytężonej pracy, modlitwy i radosnego odpoczynku od codzienności. Konferencje probioszcza Sanktuarium - o. Aleksandra Jacyniaka SJ, pozwoliły nam poszerzyć wiedzę i oddać się religijnej zadumie. Warsztatomn towarzyszyła wystawa "Ikona - okno ku wieczności". Wystawę tę, a także nasze warsztaty odwiedził szczególny gość - ks. arcybiskup Józef Górzyński.
Zapraszam do oglądania fotorelacji a także do poczytania o tych warsztatach na blogu:http://blog.ikony.waw.pl/?p=496
"iKONA - ZWIERCIADŁO WIECZNOŚCI" - POWARSZTATOWA WYSTAWA IKON W SZTUKARNI 26.06.2016
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wystawy "Ikona - zwierciadło wieczności", podsumowującej rok pracy w Pracowni Ikony w Centrum Artystycznym Sztukarnia
Wystawa „Ikona – zwierciadło wieczności”
Centrum Artystyczne Sztukarnia
Ul. Odolańska 60
26.06.2016
WARSZTATY W FABRYCE SZTUK W TCZEWIE 4-12.06.2016
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z warsztatów pisania ikon w Tczewie
WARSZTATY PISANIA IKON W SZTUKARNI (WARSZAWA)
W albumie tym prezentuję zdjęcia z warsztatów pisania ikon, które prowadziłam w Sztukarni
Niech zdjęcia mówią same za siebie :)
LABORATORIUM TRADYCJI 2016 - WARSZTATY PISANIA IKON
SW sierpniu 2016 współprowadziłam z Grupą Agathos i Scholą Węgajty
Laboratorium Tradycji - warsztaty dziedzictwa kulturowego
Odbyły się one w Nowym Kawkowie i Węgajtach na Warmii, 25 km od Olsztyna.
Pracownia ikony - prowadzenie: Grupa Agathos w składzie ( Katarzyna Barszcz, Bartosz Bremer, Malgorzata Dzygadlo – Niklaus, Ewa Grzeskiewicz). Gościnnie malarskie komentarze i praktyczne wskazówki przygotowała Greta Leśko, ikonografka z Dukli.
Zajęcia skierowane były do osób na różnych poziomach zaawansowania. Piszący swą pierwszą lub drugą ikonę pochylili się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa, przy kolejnej, nad Obliczem Anioła Pańskiego. Dla osób bardziej zaawansowanych, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, tematem wiodącym były wizerunki Świętych Pańskich: Mikołaja i Jana Chrzciciela oraz studium talu. Uczestnicy wykonali szkic, przenieśli go na zagruntowaną, szpongowaną deskę. Na niej napisali ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć będziemy rozmawialiśmy o tym, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory i odwrócona perspektywa. Na zakończenie odbył się obrzęd poświęcenia ikon.
POŚWIĘCENIE IKON WARSZTATOWYCH W LEWICZYNIE
Dziś, 3 kwietna 2016 r, był wyjątkowy dzień – Święto Miłosierdzia w Roku Miłosierdzia. Tego dnia poświęcone zostały ikony wykonane na prowadzonych przeze mnie warsztatach. Na uroczystość tę pojechaliśmy do zabytkowego, drewnianego kościoła - Sanktuarium Matki Bożej w Lewiczynie.
Po Mszy Świętej uczestniczyliśmy jeszcze w Adoracji. To było niesamowite przeżycie – Najświętszy Sakrament na Ołtarzu, a pod nim nasze ikony! Oby przez tak poświęcone ikony płynęły strumienie łaski na tych, którzy będą się przed nimi modlić.
WARSZTATY ZŁOCENIA IKON SYSTEMEM INSTACOLL - CZERWIEC 2016
Zapraszam na warsztaty złocenia ikon systemem Instacoll.
W maju wystartują dwie grupy – sobotnia i czwartkowa (do wyboru).
Zajęcia odbywać się będą w następujące soboty: 28 V, 18 VI 2015 r, 25 VI 2016 r.
Czwartki: 19 V, 2 VI, 16 VI
Spotykać będziemy się w nowej siedzibie Centrum Artystycznego "Sztukarnia" przy ul. Odolańskiej 60 w godz. 9.30-13.30.
ZŁOCENIE SYSTEMEM INSTACOLL, ZDOBIENIE POZŁOTY PRZEZ PUNCOWANIE.
Tradycyjne ikony kojarzą się nam z bogatymi złoceniami. Dzieje się tak, ponieważ w teologii ikony niezwykle ważną rolę odgrywa światło. To światło symbolizowane właśnie przez złoto oznacza blask świętości.
Pozłotnictwo to druga, obok warsztatu plastycznego, umiejętność, jaką powinien posiąść ikonopis.
Tym razem na warsztatach w Pracowni Ikony proponujemy naukę złocenia systemem Instacoll.
Jest to technika pozwalająca na nakładanie płatków złota na nimby i tło ikony. Instacoll jest specjalnym, klejem (mikstionem). Stanowi dwuskładnikowy system – najpierw nanosi się preparat „Baza”, a następnie „Aktywator”. Instacoll jest wygodny w użyciu – płatki złota nakładać możemy nawet kilka dni lub miesięcy po pokryciu powierzchni „Bazą”.
Uczestnicy otrzymają szpongowane, zagruntowane deski lipowe, gotowe do położenia pozłoty. Na desce wyznaczony zostanie w czasie zajęć kontur nimbu, według dołączonego wzoru ikonograficznego. Korzystając z tego wzoru uczestnicy warsztatów będą mogli napisać ikonę. Nimby wyzłocimy płatkami złota 23 3⁄4, następnie nauczymy się zdobienia pozłoty poprzez puncowanie.
W cenę wliczone są wszystkie potrzebne materiały, w tym 7 płatków złota i deska dla każdego uczestnika .
Zajęcia adresowanie są do osób początkujących i średniozaawansowanych.
Zapisy przyjmuje Sztukarnia.
Informacje szczegółowe i link do zapisu znajdują się tutaj:
http://sztukarnia.pl/pracownia-ikonopisania/
WARSZTATY PISANIA IKON W TCZEWIE - CZERWIEC 2016 R.
Grupa Agathos, Schola Węgajty
i Fabryka Sztuk w Tczewie zapraszają na
Warsztaty pisania ikon
Termin: 4 - 12 czerwca 2016.
Prowadzenie:
Małgorzata Dżygadło-Niklaus i Ewa Grześkiewicz z Grupy Agathos
Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania.
Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Osoby, które były już na warsztatach prowadzonych przez naszą grupę, jako drugą napiszą ikonę Archanioła. Tych zaś z Państwa, którzy pod naszym okiem napisali już te ikony, prosimy o kontakt w celu ustalenia tematu o odpowiednim stopniu trudności.
Uczestnicy pod okiem prowadzących, wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć będziemy też rozmawiać o tym, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory, odwrócona perspektywa.
Na zakończenie warsztatów odbędzie się obrzęd poświęcenia ikon.
ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY 2016
Grupa Agathos wraz ze Scholą Węgajty oraz Wspólnotą Życia Chrześcijańskiego (WŻCh) włącza się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016.
Przygotowaliśmy Ignacjański Eksperyment artystyczny w Sanktuarium w Świętej Lipce w ramach programu Magis 2016.
Nasz eksperyment zatytułowaliśmy Angelos. Uczestnicy dowiedzą się, jak są przedstawiani Aniołowie w malarstwie ikonowym.
Poznają tradycyjną technikę tempery jajecznej, którą były i są do dziś pisane ikony. Będą próbowali swych sił w namalowaniu Cherubina lub Serafina.
Ważnym elementem dnia będzie dzielenie się swym doświadczeniem duchowym.
Znajdziemy też czas na rekreację.
"Program MAGIS to spotkanie młodych (18-30 lat) z całego świata zainteresowanych duchowością ignacjańską, dla pogłębienia indywidualnego rozwoju, relacji z ludźmi i dialogu międzykulturowego. Jest bezpośrednim przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży, w Polsce w 2016 roku.
Hasło brzmi: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7).
Program składa się z trzech części:
Wspólne spotkanie młodzieży z całego świata
Ignacjańskie Eksperymenty w małych grupach
Podsumowanie
17-23 lipca 2016 – Ignacjańskie Eksperymenty czyli propozycje różnych aktywności,
dzięki którym możesz nauczyć się pracować w zespole, doświadczyć wspólnoty,
a także gromadzić doświadczenia i poddawać je refleksji - tak by lepiej poznać samego siebie,
a dzięki temu zbliżyć się do Chrystusa i ludzi.
WAKACYJNE WARSZTATY PISANIA IKON 2016
Wakacyjne warsztaty pisania ikon, które poprowadzę w tym roku wraz z Grupą Agathos na Warmii odbędą się w następujących terminach:
1. Korzenie Sztuki Sakralnej przy Santuarium w Świętej Lipce - 1-10 lipca 2016
2. Laboratorium Tradycji - Nowe Kawkowo, Węgajty - 6-15 sierpnia 2016
Bliższe informacje wkrótce :)
WARSZTATY PISANIA IKON W WARSZAWIE MARZEC
Serdecznie zapraszam na wiosenną edycję warsztatów ikonopisania w Centrum Artystycznym Sztukarnia na warszawskim Starym Mokotowie przy ul. Odolańskiej 60. Spotykać się będziemy w godz. 9.30 -13.30 w czwartki lub soboty, poczynając od 17 I 19 MARCA. Zajęcia skierowane są do osób początkujących i średniozaawansowanych. Uczestnicy pod okiem moim okiem, wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć będziemy też rozmawiać o tym, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory, odwrócona perspektywa. Osoby początkujące napiszą ikonę Oblicza Chrystusa, piszące drugą ikonę w Sztukarni – wizerunek Archanioła, trzecią – Matki Bożej z Dzieciątkiem. Osoby najbardziej zaawansowane pochylą się nad ikoną ikon, czyli Trójcą Świętą wg Andrieja Rublowa, lub też inną ikoną (po wcześniejszym uzgodnieniu). Koszt – 760 zł. Deska i pędzle płatne osobno – ok. 120 zł. Dla osób kontynuujących naukę w Sztukarni przewidziana jest zniżka. Zapisy przyjmuje Sztukarnia. Bliższe informacje dotyczące zakresu zajęć, terminy, kontakt do zapisu, dostępne są pod poniższym linkiem: http://sztukarnia.pl/pracownia-ikonopisania-warsztat-malarski/
WARSZTATY ZŁOCENIA IKON W WASZAWIE
Zapraszam na warsztaty złocenia ikon systemem Instacoll.
Zajęcia odbywać się będą w następujace soboty: 5 XII, 12 XII 2015 r, 9 I 2016 r.
Spotykać będziemy się w nowej siedzibie Centrum Artystycznego "Sztukarnia" przy ul. Odolańskiej 60 w godz. 9.30-13.30.
Zapisy prowadzi Sztukarnia.
Poniżej link do zapisu.
ZŁOCENIE SYSTEMEM INSTACOLL, ZDOBIENIE POZŁOTY PRZEZ PUNCOWANIE.
Tradycyjne ikony kojarzą się nam z bogatymi złoceniami. Dzieje się tak, ponieważ w teologii ikony niezwykle ważną rolę odgrywa światło. To światło symbolizowane właśnie przez złoto oznacza blask świętości.
Pozłotnictwo to druga, obok warsztatu plastycznego, umiejętność, jaką powinien posiąść ikonopis.
Tym razem na warsztatach w Pracowni Ikony proponujemy naukę złocenia systemem Instacoll.
Jest to technika pozwalająca na nakładanie płatków złota na nimby i tło ikony. Instacoll jest specjalnym, klejem (mikstionem). Stanowi dwuskładnikowy system – najpierw nanosi się preparat „Baza”, a następnie „Aktywator”. Instacoll jest wygodny w użyciu – płatki złota nakładać możemy nawet kilka dni lub miesięcy po pokryciu powierzchni „Bazą”.
Uczestnicy otrzymają szpongowane, zagruntowane deski lipowe, gotowe do położenia pozłoty. Na desce wyznaczony zostanie w czasie zajęć kontur nimbu, według dołączonego wzoru ikonograficznego. Korzystając z tego wzoru uczestnicy warsztatów będą mogli napisać ikonę. Nimby wyzłocimy płatkami złota 23 3⁄4, następnie nauczymy się zdobienia pozłoty poprzez puncowanie.
Cena warsztatów zawiera 7 płatków złota dla każdego uczestnika.
Zajęcia adresowanie są do osób początkujących i średniozaawansowanych
POPOŁUDNIOWE WARSZTATY RUSZAJĄ NA WOLI 13 PAŹDZIERNIKA
Wychodząc naprzeciw prośbom osób, które chcą uczestniczyć w warsztatach pisania ikon w godzinach popołudniowych, poprowadzę je już od 13 października. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu - we wtorki i czwartki, w godz. 16.30 - 21.30 w sali św. Józefa przy kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca przy ul. Deotymy 41 na warszawskiej Woli. Warsztaty trwać będą 36 godz.
W najbliższą niedzielę, po Mszy św. o godz. 19, spotkam się z osobami zainteresowanymi ikoną. Będzie mozna obejrzeć kilka moich prac i posłuchać krótkiej opowieści o ikonach.
Zapraszam.
"POŻEGNANIE LATA" W DOMU PRACY TWÓRCZEJ "JÓZEFÓWKA"
W niedzielę, 20.09 Domu Pracy Twórczej "Józefówka" w Owczarni koło Podkowy Leśnej żegnaliśmy lato. W programie był koncert Anny Cymmerman połączony ze wspaniałą muzyką skrzypcową oraz wystawa ikon i obrazów.
Po koncercie byłaa wspólna zabawa - granie, śpiewanie i gadanie i wspólna biesiada.
WARSZTATY PISANIA IKON W WARSZAWIE RUSZAJĄ 1 I 3 PAŹDZIERNIKA 2015 R.
Serdecznie zapraszam na powakacyjną edycję warsztatów ikonopisania w Centrum Artystycznym Sztukarnia na warszawskim Starym Mokotowie przy ul. Lewickiej 10. Spotykać się będziemy w godz. 9.30 -13.30 w czwartki lub soboty, poczynając od 1 i 3 października. Zajęcia skierowane są do osób początkujących i średniozaawansowanych. Uczestnicy pod okiem moim okiem, wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć będziemy też rozmawiać o tym, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory, odwrócona perspektywa. Osoby początkujące napiszą ikonę Oblicza Chrystusa, piszące drugą ikonę w Sztukarni – wizerunek Archanioła, trzecią – Matki Bożej z Dzieciątkiem. Osoby najbardziej zaawansowane pochylą się nad ikoną ikon, czyli Trójcą Świętą wg Andrieja Rublowa, lub też inną ikoną (po wcześniejszym uzgodnieniu). Koszt – 760 zł, dla osób kontynuujących naukę w Sztukarni przewidziana jest zniżka. Zapisy przyjmuje Sztukarnia. Bliższe informacje dotyczące zakresu zajęć, terminy, kontakt do zapisu, dostępne są pod poniższym linkiem: http://sztukarnia.pl/pracownia-ikonopisania-warsztat-malarski/
LABORATORIUM TRADYCJI 2015 I WYSTAWA "oKNO KU WIECZNOŚCI" W OŚRODKU TEATRU WĘGAJTY
Już wróciliśmy. Stopniowo dodawać będe kolejne zdjęcia.
WARSZTATY "KORZENIE SZTUKI SAKRALNEJ" I WYSTAWA "IKONA - OKNO KU WIECZNOŚCI" - SANKTUARIUM W ŚWIETEJ LIPCE 5-15 LIPCA 2015
W Świętej Lipce wraz z Grupą Agathos i Scholą Węgajty prowadziliśmy warsztaty pisania ikon i śpiewu sakralnego "Korzenie Sztuki Sakralnej". Dużym przeżyciem było dla nas rozpoczęcie warsztatów udziałem w niedzielnej procesji, w której ponieśliśmy ikony. W ten sposob, jak powiedział o. Aleksander Jacyniak SJ, po wielu latach ikony znów były obecne w procesji. Nasze ikony trzymaliśmy przez piękne, haftowane ręczniki łemkowskie. Tkaniny te pochodzą z XIX i początku XX w. Za ich wypożyczenie serdeczniedziękujemy Pani z cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie.
W czasie naszego pobytu w Świetej Lipce można także było oglądać wystawę ikon Grupy Agathos - "Korzenie Sztuki Sakralnej". Wystawa cieszyła się duzym zainteresowaniem pielgrzymów i turystów. Ekspozycję odwiedził też nowy arcybiskup Archidiecezji Warmińskiej - biskup Józef Górzyński.
Wakacyjne, weekendowe warsztaty pisania ikon w warszawskiej Sztukarni.
Serdecznie zapraszam na wakacyjną, weekendową edycję warsztatów ikonopisania w Centrum Artystycznym Sztukarnia na warszawskim Starym Mokotowie przy ul. Lewickiej 10.
Spotykać sie będziemy w godz. 9.30 -13.30 w następujące dni:
25,26 VII
1,2 VIII
23,24 VIII
29,30 VIII
Zajęcia skierowane są do osób początkujących i średniozaawansowanych. Uczestnicy pod okiem doświadczonej ikonopisarki, Ewy Grześkiewicz z Grupy Agathos, wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć będziemy też rozmawiać o tym, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory, odwrócona perspektywa. Koszt – 760 zł, dla osób kontynuujacych naukę w Sztukarni przewidziana jest zniżka. Zapisy przyjmuje Sztukarnia. Bliższe informacje dotyczące zakresu zajęć, terminy, kontakt do zapisu, dostępne są pod poniższym linkiem: http://sztukarnia.pl/pracownia-ikonopisania-warsztat-malarski/
"MIŁOŚĆ WIOSNĄ" W OWCZARNI
20.06 w Owczarni koło Podkowy Leśnej i Brwinowa,w ramach Otwartych Ogrodów Brwinowa w ogrodzie "Józefówka" przy ul. Książenickiej 76 d zagościły ikony moje i moich studentów.
Tego wieczoru odbył się w "Józefówce" koncert zatytułowany "Miłość Wiosną". śpiewała Anna Cymmerman - sopran, swoje wiersze zaprezentowała Dorota Stalińska - aktorka i poetka, zagrał nam Andrzej Krauze - kompozytor.
Całości dopełniły obrazy Kuby Ćwieczkowskiego.
PROCESJA Z IKONAMI W BOŻE CIAŁO
W procesji na Boże Cialo ponieśliśmy ikony napisane podczas warsztatów przez ulice Brwonowa
"KORZENIE SZTUKI SAKRALNEJ" - WARSZTATY W ŚWIĘTEJ LIPCE
Korzenie Sztuki Sakralnej 2015” Sanktuarium w Świętej Lipce 6-15 lipca 2015 (dodano 17.03.2015)
Grupa Agathos i Schola Węgajty zapraszają na
„Korzenie Sztuki Sakralnej 2015”
Sanktuarium w Świętej Lipce
6-15 lipca 2015
Są to zajęcia warsztatowe, które równolegle będą odbywały się w Pracowni Ikony i Pracowni Śpiewu Liturgicznego. Chcemy aby działały one blisko siebie, a efekty ich pracy przenikały się, by tak jak niegdyś, malarstwo i śpiew stanowiły całość doświadczenia sacrum. Będziemy też uczestniczyć w wykładzie o. Aleksandra Jacyniaka SJ oraz poznamy historię świętolipskiego Sanktuarium. W pobliskim Kętrzynie (ok. 14 km od Świętej Lipki) planujemy odwiedzić cerkiew prawosławną i grekokatolicką, aby uczestnicy naszych warsztatów mogli uczestniczyć w liturgii w rycie wschodnim. Będzie to okazja do poznania tradycji, w której rozwinęła się sztuka ikonopisania i śpiewu bizantyjskiego. Czas wolny można będzie wykorzystać na modlitwę w tym wyjątkowym miejscu oraz… kąpiele w pobliskim jeziorze.
Pracownia Ikony
Prowadzenie – Grupa Agathos
(Katarzyna Barszcz, Małgorzata Dżygadło-Niklaus, Ewa Grześkiewicz)
więcej w zakładce "aktualności"
"Zwierciadło wieczności" - wystawa ikon powarsztatowych w Sztukarni (22 maja 2015)
IKONA MARKA EWANGELISTY W ŚREDNIOWIECZNYM KOŚCIELE
Ikona św. Marka Ewangelisty mojego pędzla znalazła swoje miejsce. Powędrowała do Kaplicy Oblicza Pańskiego w średniowiecznym kościele w Nowym Kawkowie na Warmii.
Wystrój wnętrza stanowia ikony Grupy Agathos i grupy ikonopisów warmińskich.
ZAPROSZENIE NA LABORATORIUM TRADYCJI SIERPIEŃ 2015 - warsztaty pisania ikon
Schola Węgajty i Grupa Agathos zapraszają na
Laboratorium Tradycji 2015 - warsztaty dziedzictwa kulturowego
Miejsce: Nowe Kawkowo i Węgajty na Warmii, 25 km od Olsztyna.
Pracownia ikony - w dniach od 6 do 15 sierpnia 2015
Prowadzenie: Grupa Agathos - w tym roku chcemy zaproponować wprowadzenie w praktykę gruntowania i złocenia, z przykładami grawerunku na aureoli. Równolegle proponujemy prace nad wizerunkiem Chrystusa dla zaczynających swoja pierwsza ikonę, a dla bardziej zaawansowanych w pracy ikonografow - ikone wielo- lub dwu- postaciową. Gościnnie teologiczne komentarze i praktyczne wskazówki przygotuje dla nas Grzegorz Prokopiuk, ikonograf i teolog prawosławny z Supraśla.
Więcej informacji w zakładce "aktualności".
ANNA LEWANDOWSKA POLECA WARSZTATY PISANIA IKON W OWCZARNI
Anna Lewandowska to sportsmenka, wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata, Europy i Polski, specjalistka od spraw żywienia, propagatorka zdrowego stylu życia, prywatnie żona piłkarza Roberta Lewandowskiego. Dlaczego o tym piszę? Dlatego, ponieważ Pan Anna poleca warsztaty, które już wkrótce poprowadzę w Owczarni, w Szopie Świętego Józefa. Proponuje ona, by osoby, które dbają o swoje zdrowie i rozwój, zadbały też o ducha. Ja zaś zachęcam, by ci z nas, którzy dbają o rozwój ducha, czystość duszy, pamiętali też o ciele, które jest przecież Świątynią Ducha. Polecam zwłaszcza przepisy na oryginalne, zdrowe i pyszne potrawy, które znajdziecie na stronie pani Anny Lewandowskiej.
WARSZTATY PISANIA IKON W OWCZARNI (PODKOWA LEŚNA) RUSZAJĄ 18 MARCA
Serdecznie zapraszam na warsztaty do Owczarni (Podkowa Leśna)
CHARAKTERYSTYKA ZAJĘĆ
Uczestnicy pod okiem doświadczonej ikonopisarki, Ewy Grześkiewicz z Grupy Agathos, wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Następnie wyzłocą nimby wysokokaratowym złotem przy użyciu systemu Instacoll. Na tak przygotowanej desce napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej.
W czasie zajęć będziemy też rozmawiać o tym, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory, odwrócona perspektywa.
Pisać będziemy ikonę Oblicza Chrystusa
W czasie zajęć planowane są także prelekcje dotyczące teologii, symboliki i historii wybranych ikon, bogato ilustrowane materiałem zdjęciowym.
Osoby chętne będą mogły skorzystać z opieki duszpasterskiej.
Więcej informacji w zakładce "aktualności".
WYKŁAD W DOMU KULTURY W BRWINOWIE 28 II 2015 R
28 II gościłam z wykładem w Domu Kultury w Brwinowie. Spotkanie zgromadziło grono osób zainteresowanych ikonami. Dziękuję Pani Dyrektor za zaproszenie, przybyłym za obecność, a Pani Marii Stachurskiej za pomoc w zorganizowaniu spotkania.
Ad venire - w oczekiwaniu na przyjście.14-17 grudnia 2014 r.
Wystawa ikon Grupy Agathos zatytułowaną "Ad Venire - w oczekiwaniu na przyjście..." w dniach 14.12-17.12.2014r. odbyła się w podziemiach Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, ul. Świętojańskiej 10 w Warszawie.
Wystawa towarzyszyła rekolekcjom adwentowym.
WARSZTATY PISANIA IKON W SZTUKARNI - JESIEŃ 2014
Wspaniały czas pracy nad ikonami w tej edycji już za nami. Zapraszam do obejrzenia paru zdjęć.
IKONY NAMIESTNE W KAPLICY ADORACJI SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ W WARSZAWIE - OD WRZEŚNIA 2014
Dwie ikony - Chrystusa Pantokratora i Matki Bożej Hodegetrii - zostały umieszczone w Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy na Starym Mieście.
Ikony te są wynikiem wspólnej pracy członków Grupy Agathos (a więc i mojej).
Należą do tzw. ikon namiestnych. Takie wizerunki zajmują centralne miejsce po obu stronach Królewskich Wrót, w przegrodzie ołtarzowej zwanej ikonostasem w świątyni wschodniej. W razie braku ikonostasu mogą same stanowić przegrodę ołtarzową potrzebną do sprawowania liturgii bizantyjskiej.
Jednak chcę zaznaczyć, że najstarsze ikony powstały przed podziałem chrześcijaństwa. I choć później najpełniej przetrwały w kościele wschodnim, to stanowią nasze wspólne dziedzictwo.
Piświęcenia ikon dokonał o. Aleksander Jacyniak SJ.
Umieszczenie ikon w tak wyjątkowym miejscu to dla mnie wielka radość.
Fot. Bartosz Bremer.
POŚWIĘCENIE IKON WARSZTATOWYCH - WZESIEŃ 2014
W Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy odbyło się we wrześniu święcenie ikon, które powstały na warsztatach w Sztukarni. Obrzędu dokonał o. Aleksander Jacyniak SJ.
WARSZTATY IKONOPISANIA W WARSZAWIE RUSZAJĄ 11 PAŹDZIERNIKA 2014 r.
Zapraszam na warsztaty ikonopisania w warszawskiej Sztukarni na Starym Mokotowie przy ul. Lewickiej 10. Planujemy trzy grupy:
- poniedziałki 17.00-21.00, rusza 13 października;
- czwartki 9.30-13.30, rusza 16 października;
- soboty 9.30-13.30, rusza 11 października
Zajęcia przeznaczone są dla osób początkujących i sredniozaawansowanych.
Zapisy prowadzi Sztukarnia:
http://sztukarnia.pl/pracownia-ikonopisania-warsztat-malarski/
CHARAKTERYSTYKA ZAJĘĆ
Uczestnicy pod okiem doświadczonej ikonopisarki, Ewy Grześkiewicz z Grupy Agathos, wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej.
W czasie zajęć będziemy też rozmawiać o tym, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory, odwrócona perspektywa.
Prowadzenie
Ewa Grześkiewicz z Grupy Agathos
Wystawa w Fabryce Sztuki w Tczewie 6 sierpnia - 20 września 2014
Na wystawie zatytułowanej "Światłość pędzlem rozpisana" w Fabryce Sztuki w Tczewie nasza Pracownia Ikonograficzna Grupa Agathos prezentowała ikony wraz z dwiema innymi pracowniami: Sióstr Karmelitek Bosych ze Spręcowa i będącycą "naszym dzieckiem" Pracownią Warmińską z Nowego Kawkowa.
Wystawa cieszyła się bardzo duzym zainteresowaniam.
Organizatorom dziękujemy za serdecznie przyjęcie, a przybyłym i odwiedzającym wystawę za obecność.
LABORATORIUM TRADYCJI SIERPIEŃ 2014
Laboratorium Tradycji - Tradycja Bizantyjska to efekt współpracy Grupy Agathos ze Scholą Węgajtgy.
Współprowadzone są na nim warsztaty ikonopisania oraz śpiewu bizantyjskiego i gregoriańskiego. Jednego z wieczorów spotkalismy sie w Ośrodku Teatru Węgajty by modlić się akatystem ku czci Bogurodzicy. Akatyst ten śpiewany był po polsku, do słów ks. Maja z muzyką Marcina Abijskiego. Marcin przewodniczył chórowi. Nabożeństwo odprawił ksiądz proboszcz tutejszej parafii. Byłam wzruszona, gdyż w centrum tej wieczornej modlitwy znalazła się ikona mojego pędzla - Matka Boża Giatrissa. Następnego dnia przyjechał do nas prawosławny teolog i ikonopis - Grzegorz Prokopiuk. pokazał nam swój sposób rozpisywania szat i opowiedział o ikonografii Aniołów. Pod koniec warsztatów odwiedzili nas ks. Prof. Micahał Janocha i dr Irina Tatarowa.W Ośrodku Węgajty zaprezentowaliśmy ikony powstałe w naszej Letniej Pracowni.
Ks. Prof. wygłosił wykład "Ikony w Polsce", w którym opowiedział nam o ikonach białoruskich i ukraińskich, łemkowskich, w kontekście historyczno-geograficznym, ale także o ikonach innych tradycji (m.in. starowierskich), wreszcie o ikonach współczesnych. Wieczór zakończymy przy muzyce kapeli rodzinnej ze Szczytna "Nikifolk".
Ostatni dzień naszego pobytu na warsztatach zaplanowaliśmy na 1 5 sierpnia, a więc święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W czasie uroczystej Mszy św. nasze ikony stały przed ołtarzem. Następnie zostały okadzone i poświęcone. Obrzędowi towarzyszyły piękne śpiewy w wykonaniu uczestników warsztatów śpiewu bizantyjskiego i gregoriańskiego.
FESTIWAL SZTUKI SAKRALNEJ IM. ANDRIEJA TARKOWSKIEGO W PONTIGNY
W lipcu 2014 r. w pocysterskim opactwie Pontigny we Francji uczestniczyłam w Festiwalu Sztuki Sakralnej im. Andrieja Tarkowskiego. Wyjazd ten był efektem współpracy ze Scholą Węgajty. Wspólnie reprezentowalismy tam Polską sztukę sakralną. W czasie festiwalu prezentowaliśmy wraz z trzema osobami z Agathosa ikony naszej Grupy, które wpaniale wpisały się w gotycką architekturę świątyni, zaś Schola Węgajty przedstawiła dramat liturgiczny Ludus Danielis. Wraz z Julitą i Małgosią przygotowałyśmy wykład prezentujący współczesną ikonę Polską na tle zainteresowanią ikoną w Europie. Poprowadziłyśmy także warsztat przybliżający sztukę ikonopisania.
Jedno z wydarzeń festiwalowych stanowił spektakl Leszka Mądzika ze sceny Plastycznej KUL zatytułowany "Bruzda". W spektakl ten, w jego końcową scenę, pięknie wpisal się nasz Krzyż św. Franciszka stojący na ołtarzu w prezbiterium. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z tego wspaniałego wydarzenia.
WAKACYJNE WARSZTATY IKONOPISANA W WARSZAWIE
Zapraszam na wakacyjne, weekendowe warsztaty ikonopisania. Odbywać sie będą w Sztukarni przy ul. Lewkckiej 10 na warszawskim Starym Mokotowie.
Spotykać będziemy się w soboty i niedziele w godz. 9.30-13.30.
Terminy:
19-20 lipca
2-3 sierpnia
23-24 sierpnia
30-31 sierpnia.
Zapisy prowadzi Sztukarnia:
http://sztukarnia.pl/pracownia-ikonopisania-wakacyjny-warsztat-malarski/
CHARAKTERYSTYKA ZAJĘĆ
Uczestnicy pod okiem doświadczonej ikonopisarki, Ewy Grześkiewicz z Grupy Agathos, wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej.
W czasie zajęć będziemy też rozmawiać o tym, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory, odwrócona perspektywa.
Osoby początkujące będą pracować nad ikoną Oblicza Chrystusa, osoby średnio zaawansowane nad ikoną Matki Bożej Miłującej. Po wcześniejszym uzgodnieniu istnieje możliwość pracy nad inną , niż proponowana, ikoną.
ZAKRES DZIAŁAŃ PROPONOWANYCH W PRACOWNI
- wprowadzenie w historię ikony, rozmowa o roli kanonu i środkach artystycznych charakterystycznych dla tego malarstwa.
- wprowadzenie w tematykę, symbolikę i geometrię ikon Chrystusa oraz Matki Bożej Miłującej
- zaznajomienie ze sposobem rysowania twarzy, dłoni i szat na ikonach;
- wykonanie szkicu i przeniesienie go na deskę;
- sporządzenie medium;
- wprawki malarskie w technice tempery jajecznej;
- informacje o sposobie nanoszenia kolejnych warstw farby;
- malowanie ikony;
- wykonanie aureoli, napisów końcowych, obrysu;
UCZESTNICY OTRZYMAJĄ :
- zagruntowaną, szpongowaną deskę lipową
- pędzle
- pozostałe materiały zapewniamy do użytku w pracowni.
Dodatkowe informacje dostepne sa na stronie Sztukarni.
Zapisy prowadzi Sztukarnia:
http://sztukarnia.pl/pracownia-ikonopisania-wakacyjny-warsztat-malarski/
NOC MUZEÓW 17/18 MAJA 2014
W nocy 17/18 maja Grupa Agathos po raz kolejny prezentowała swoje ikony w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy przy ul. Świętojańskiej 10
WYSTAWA
Serdecznie zapraszam na wernisaż wystawy "Ikona - znak obecności", która odbędzie się 11 maja 2014 r. w Łodzi, w Galerii Zielona 13 przy klasztorze oo. Dominikanów. Wernisaż o godz. 13.15 (po Mszy św.). Wystawa czynna będzie do 1 czerwca, pn-pt po Mszy św. o godz. 18.30, w sob. po Mszy św. o godz. 16, w niedziele po wszystkich Mszach św.
PREZENTACJA IKON W KOSCIELE NA WARSZAWSKIEJ BIAŁOŁĘCE 29-30 MARCA 2014
Prezentacja ikon Grupy Agathos odbyła się 29-30 marca 2014 r. w kościele na warszawskiej Białołęce.
Gościlismy w Parafi św. Jakuba Apostoła w Tarchominie
W niedzielę 30 marca opowieścią wprowadziłam zebranych w świat ikony.
PREZENTACJA IKON I MOJA OPOWIEŚĆ W PARAFII ŚWIĘTYCH RAFAŁA KALINOWSKIEGO I ALBERTA CHMIELOWSKIEGO W WARSZAWIE
20 pażdziernika 2013 r. prezentowałam wraz z Grupą Agathos swoje ikony w parafii przy ul. Gwiażdzistej 17 na warszawskich Bielanach. Zebranych w świat ikony wprowadziła moja opowieść o historii i symbolice świętych wizerunków. Na zakończenie odbyliśmy wędrówkę po kościele chodząc od ikony do ikony. Dziękuję księdzu Proboszczowi za zaproszenie, a przybyłym za zainteresowanie i rozmowy.
LABORATORIUM TRADYCJI 2013. OBCHODY 10-LECIA GRUPY AGATHOS. 5-15 SIERPNIA 2013
Już po raz czwarty prowadziłam z Grupą Agathos warsztaty w ramach Laboratorium Tradycji przy ośrodku Teatru Węgajty na Warmii. Przez pierwsze dwa dni tajniki swoich metod przedstawił nam prawosławny ikonopis - Grzegorz Prokopiuk.Tym razem był to szczególny wyjazd, gdyż obchodziliśmy dziesięciolecie istnienia naszej Grupy.
Świecenie ikon na zakończenie warsztatów 2 czerwca 2013
Już po raz kolejny pod opiekuńczym płaszczem Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy odprawiona została Msza św. na zakończenie prowadzonych przeze mnie i Grupę Agathos warsztatów. Mszę w intencji uczestników warsztatów i prowadzących odprawił o. Tomasz Ortmann.
NOC MUZEÓW W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ 18/19 MAJA 2013
Dziękuję, że tak licznie odwiedziliście wystawę ikon w czasie Nocy Muzeów. Już przed otwarciem przed drzwiami ustawiła się kolejka. Oby więcej takich klimatycznych nocy w Warszawie!
WYSTAWA "IKONA - WSPÓLNE DZIEDZICTWO" 24 KWIETNIA - 5 MAJA 2013
Wystawa zatytułowana „Ikona – Wspólne dziedzictwo” rozpoczęła się 14 kwietnia 2013 r. w kościele św. Marcina przy ul Piwnej na warszawskiej Starówce. Wernisaż uświetnił śpiew liturgiczny okresu wielkanocnego w wykonaniu wokalistów Scholi Teatru Węgajty.
Ikony wspaniale współgrały z ascetycznym wnętrzem kościoła. Przy wejściu do kaplicy św. Franciszka stanął krzyż z San Damiano.
Wystawa jest częścią konferencji „Teatr staropolski a kultura współczesna”.
Program konferencji znaleźć można w aktualnościach na mojej stronie.
Organizator wystawy: Grupa Agathos
Organizatorzy konferencji:
Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz
Stowarzyszenie Liber Pro Arte, Instytut Papieża Jana Pawła II.
WARSZTATY IKONOPISANIA W WARSZAWIE. MARZEC-KWIECIEŃ 2013
Migawki z kolejnej edycji warsztatów w warszawskiej Sztukarni.
Fot. Bartosz Bremer
MÓJ WYKŁAD "IKONA W KULCIE DOMOWYM"
Wykład "Ikona w kulcie domowym" poprowadziłam 20 stycznia 2013 r. w Muzeum Willa Radogoszcz mieszczącym się w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Sienkiewicza 31.
Wykład towarzyszył wystawie mołdawskich ikon domowych z kolekcji Petra i Andrieja Costinów.
Fot. Willa Radogoszcz
WPISY Z KSIĘGI PAMIĄTKOWEJ
„Czas ucieka, wieczność czeka”. Ten napis z wadowickiego kościoła wielokrotnie wspominany przez „naszego” papieża nabiera dla każdego z nas osobistego znaczenia, gdy przy okazji różnych okrągłych rocznic robimy retrospekcję minionych zdarzeń. Niezmiennie zadziwia nas wtedy, że minęło już tyle lat. Tak jest też w przypadku naszej grupy. Dopiero co się spotkaliśmy, dopiero co mieliśmy pierwszą wystawę, dopiero co… W przyszłym roku będziemy obchodzić dziesięciolecie istnienia Grupy Agathos. Te dziesięć lat to wiele wspaniałych spotkań. Takich przez duże „S”, które sprawiają, że odrobinę inaczej spoglądamy na świat, może sięgamy nieco dalej poza nasz dotychczasowy horyzont. One to sprawiają, że świat staje sie radosniejszy.
Ten mijający czas skłania do wspomnień, zadumy. Od wielu lat w czasie wystaw wykładamy księgę pamiątkową. Początkowo robiliśmy to ot tak, po prostu – fajnie jest mieć taką księgę. Z czasem stała się dla nas bardzo cenna. Pilnie strzeżemy, by w czasie pakowania licznych pudeł, gdzieś się nam nie zawieruszyła. Co jest w niej tak ważnego dla nas?
Znajdują się w niej wpisy naszych przyjaciół, czasem też takich, którzy odeszli do Domu Ojca.
Są też zapisane myśli osób, z którymi mieliśmy okazję poznać się przy ikonach, wieść ważne rozmowy.
Niezmiernie cenimy też wpisy osób których nigdy nie poznaliśmy, a które zostawiły swój ślad w naszej księdze. Niejednokrotnie ich z słowa są zachętą do dalszej pracy, pokazują, że to, co robimy stanowi dla innych wartość.
Zdjęcia przedstawiają bardzo niewielki wybór tekstów z naszej księgi. Ich autorami są m.in. ojciec Aleksander Jacyniak SJ (jego słowa to pamiątka z pierwszych prowadzonych przez niego rekolekcji z ikoną. Spotkania miały miejsce w Podkowie Leśnej i towarzyszyły im nasze ikony). Wpisali się także także o. Adam Schultz SJ, przyjaciel naszej grupy teolog prawosławny Michał Klinger, burmistrz miasta Denzlingen, ośmioletnia Ula i inni, których słowa nieść będziemy w sercach przez darowany nam na wspólną podróż ułamek wieczności.
GALERIA KRUZGANEK W CENTRUM KULTURY DOBRE MIEJSCE W WARSZAWIE 9 - 29 GRUDNIA 2012
9 grudnia 2012 r. w Galerii Krużganek w Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce” ul. Dewajtis 3, na warszawskich Bielanach miał miejsce wernisaż wystawy ikon moich i Grupy Agathos. Spotkaliśmy się po Mszy św. sprawowanej w pobliskim kościele pokamedulskim Najświętszej Marii Panny. Wernisaż uświetnił wschodni śpiew liturgiczny w wykonaniu Roberta Pożarskiego, kantora kościoła pokamedulskiego na Bielanach i Wolfganga Niklausa ze Scholi Teatru Węgajty. W świat ikony wprowadziła nas także opowieść o wizerunku "nie ręką ludzką uczynionym" w wykonaniu Małgorzaty Litwinowicz z warszawskiej Studni Opowieści.
Dyplom Uznania za udział w organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa
Grupa Agathos, w której działam, otrzymała Dyplom Uznania za Udział w organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa.
OTWARTE IKONY - KONSTANCIN JEZIORNA 8 WRZEŚNIA 2012
Już po raz trzeci braliśmy udział Otwartych Ogrodach Konstancina
Pogoda znów dopisała, ikony pięknie prezentowały się w dużym namiocie ustawionym w starym sadzie.
Naszą wystawę odwiedził Markus Hollemann, burmistrz niemieckiego Denzlingen, miasta partnerskiego Konstancina-Jeziorny. Przyjechał do nas dorożką
Relację z jego pobytu i zwiedzania niektórych wystaw, w tym naszej, które prezentowane były w ramach Otwarych Ogrodów Konstancina zobaczyc można tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=Bg59ebtlnY8
WARSZTATY I WYSTAWA W RAMACH LABORATORIUM TRADYCJI. WĘGAJTY - NOWE KAWKOO. 30 SIERPNIA - 5 LIPCA 2012.
Na przełomie lipca i sierpnia, po raz trzeci we współpracy ze Scholą Teatru Węgajty prowadziliśmy warsztaty ikonograficzne w ramach Laboratorium Tradycji. Cieszę się, że mimo trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazł się teatr, udało się ten warsztat przeprowadzić.
Tym razem spotykaliśmy się w oranżerii – pracowni na Wichrowym Wzgórzu. Miejsce to poznaliśmy w zeszłym roku, gdy nasza jurta mongolska ugięła się pod naporem kolejnej ulewy. Wtedy jedna z uczestniczek warsztatów – Ola zaprosiła nas do siebie. Przeszklone pomieszczenie zapewniało wspaniałe światło. A gdy robiło się gorąco – przed domem czekała wiata z drewnianymi stołami.
Wieczorami spotykaliśmy się w teatrze na wykładach – opowieściach, które następnie przeradzały się w rozmowę. Na pierwszym spotkaniu Julita Jaśkiewicz przedstawiła symboliczny język ikony. Na dwóch kolejnych gościliśmy historyka sztuki, bizantynologa, ks.prof. Michała Janochę i Mateusza Środonia – twórcę i animatora Studium Chrześcijańskiego Wschodu. Goście mówili o fenomenie współczesnej ikony, zwłaszcza o pracach Jerzego Nowosielskiego, o ikonach Chrystusa Pantokratora i Hodegetrii na tle dziejów, w tym tragicznych wydarzeń związanych przejęciem władzy przez komunistów.
W sobotę, w sali teatralnej zamienionej na ten czas w cerkiewkę, uczestniczyliśmy w wieczereni w obrządku wschodnim, którą celebrował ojciec Aleksander Szełomow z cerkwi prawosławnej w Olsztynie. Modlitwy śpiewali uczestnicy warsztatów śpiewu bizantyjskiego. Po nabożeństwie nastąpiło otwarcie wystawy ikon Grupy Agathos, warmińskiej pracowni z Nowego Kawkowa i prac powstałych w czasie warsztatów. W blasku świec migotało złoto ikon wiszących na starych, ceglanych ścianach.
W niedzielę pojechaliśmy na Liturgię grekokatolicką do Górowa Iławeckiego. Sprawowana była ona w gotyckim budynku z XIV w, w którym znajduje się ikonostas wykonany przez Jerzego Nowosielskiego oraz freski tego artysty.
Po Mszy św. historyk, pan Jerzy Necio oprowadził nas po mieście przybliżając dzieje tego wielokulturowego miasteczka. Od niego dowiedziałam się, że znajdowało się ono w samym centrum Prus, i że właśnie tu, przy wyżowej pogodzie można na niebie zobaczyć piękny błękit pruski.
Po pożegnalnym obiedzie rozjechaliśmy się do domów, a z nami ikony – nasze „okna ku wieczności”.
"PĘDZLEM ROZPISANE" WYSTAWA W GALERII SZTUKI "SYNAGOGA" W BARCZEWIE 16 CZERWCA - 15 LIPCA 2012
Od 16 czerwca do 15 lipca 2012r. w Galerii Sztuki Synagoga w Barczewie na Warmii oglądać można wystawę ikon z kilku warsztatów:
- Grupy Agathos
- Sióstr Karmelitek Bosych ze Spręcowa
- warmińskiej pracowni ikon.
W czasie wernisażu można było posłuchać pieśni dziadowskich w wykonaniu Serhija Petryczenko (śpiew ten wraz z muzyką liry korbowej u wrót synagogi wprowadzał zwiedzających w klimat dawnych czasów), pieśni bizantyjskich w kilku językach w wykonaniu Johanna Wolfganga Niklausa oraz Serhija Petryczenko ze Scholi Teatru Wegajty oraz panów z miejscowego chóru. Wyraz szacunku dla tych, którzy niegdyś przychodzili modlić się do Synagogi stanowił psalm wykonany w języku chasydzkim. W części nieoficjalnej mieliśmy przyjemnośc wysłuchac pieśni w wykonaniu barczewskiego chóru.
Po wernisażu, część z nas pojechała do ośrodka Teatru Węgajty na spektakl duńskiego Slutspil -Czekając na Godota, inspiracje .
Wymowa spektaklu naznaczona jest specyficznym doświadczeniem osobistym, które łączy aktorów zespołu: doświadczeniem walki ze stwardnieniem rozsianym. Absurdalne teksty Becketta przenoszą je w
przestrzeń uniwersalną, wspólną aktorom i widzom: „Wszyscy na coś czekamy. Chcemy tym spektaklem wywołać dyskusję i mamy nadzieję zachęcić innych, żeby wzięli swój los we własne ręce” mówią w komentarzu do prezentowanej w Węgajtach produkcji
Wykonawcy: Niels Christian Bredholt, Jakov Vejleskov
Konstancin-Jeziorna 5 wrzesnia 2010
5 września 2010 r. prezentowałam swoje ikony wraz z innymi członkami Grupy Agathos w ogrodzie przy ul. Sanatoryjnej 1 w Konstancinie-Jeziornej. Wystawa nosiła tytuł "Otwarte Ikony", a odbywała się w ramach Otwartych Ogrodów Konstancina.
Była to nasza pierwsza wystawa na świeżym powietrzu. Mieliśmy duże obawy w związku z zapowiadanymi deszczami, jednak tego dnia niebo rozchmurzyło się i wystawa odbyła się przy pięknej, słonecznej pogodzie. Aura sprzyjała niedzielnym spacerom i zachęcała do odwiedzania kolejnych punktów na mapie konstancińskich Otwartych Ogrodów. Miło nam było widzieć wszystkich Gości, w szczególności zaś pacjentów z sąsiedniego Instytutu Reumatologii.
WYSTAWA W SZTUKARNI 12.05.2012
Była to już moja druga wystawa z Grupa Agathos w warszawskiej Sztukarni.
Tym razem oprócz ikon zaprezentowaliśmy także fragment scenografii do "Gry o Świętym Franciszku" Scholi Teatru Wegajty.
Oprócz naszych prac można było także zobaczyć ikony uczestników prowadzonych przez nas w Sztukarni warsztatów ikonograficznych.
W nastrój wprowadziły nas pieśni bizantyjskie, jakie zaśpiewali Wolfgang Niklaus ze Scholi Teatru Węgajty oraz dwaj muzycy z zespołu Hyper Angelos.
WARSZTATY W SZTUKARNI - DRUGA EDYCJA
Tematem drugiej edycji warsztatów malowania (pisania) ikon była ikona Archanioła.
W październiku ruszamy z kolejnymi warsztatami w Sztukarni.
Bliższe informacje wkrótce.
WARSZTATY W SZTUKARNI
WARSZTATY W SZTUKARNI (listopad 2011 - styczeń 2012)
Dobiegła końca pierwsza edycja warsztatów ikonopisania w warszawskiej Sztukarni.
Dla wielu osób były to pierwsze próby malarskie od czasów szkolnych. Dla większości było to także pierwsze doświadczenie pisania ikony.
Warsztaty zakończyły się poświęceniem ikon przez o. Aleksandra Jacyniaka SJ w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy.
Do poświęcenia przynieśli swe ikony także prowadzący warsztaty członkowie Grupy Agathos.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
A w marcu ruszamy z kolejnymi warsztatami :)
KONSTANCIN JEZIORNA (4 WRZEŚNIA 2011)
W pierwszy weekend września odbywał się w Konstancinie-Jeziornie festiwal Otwarte Ogrody. Wraz z Grupą Agathos prezentowałam swoje ikony w ogrodzie przy posesji państwa Bremerów. Wystawa nosiła tytuł "Otwarte Ikony".
Nasze prace eksponowaliśmy w dużym namiocie, dzięki czemu wydzielona została przestrzeń dająca możliwość osobistego spotkania z ikoną.
Przed namiotem można się było napić herbaty z prawdziwego rosyjskiego samowara.
Przy okazji naszej wystawy stanął stolik z wyrobami dzieci z Gruzji. Elżbieta, nasza znajoma, wspierała w ten sposób podopiecznych polskiego księdza Witolda Szulczyńskiego. Jest on dyrektorem Caritas Gruzja i
opiekuje się w Tbilisi dziećmi ulicy.
Stworzył dla nich miejsca gdzie mogą żyć: mieszkać, uczyć się, zdobywać zawód. Są to:
sierociniec, piekarnia, zakład samochodowy, stolarnia.
Z dużym oddaniem pomagają Siostry Elżbietanki.
W domu dziennego pobytu działają pracownie artystyczne
w których dzieci uczą się różnych rzemiosł regionalnych.Tam powstają ikony czekanki, metaloplastyka wykonywana w technice emalii,
gobeliny i filcowe szale.
PIĘKNO IKONY (31 lipca - 8 sierpnia 2011)
Na przełomie lipca i sierpnia 2011 r. w bazylice św. Mikołaja w Gdańsku miała miejsce wystawa ikon osób związanych ze Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie. Wśród prezentowanych tam ikon była także wykonana przeze mnie ikona Matki Bożej Watopedskiej.
WARSZTATY I WYSTAWA W OŚRODKU TEATRU WĘGAJTY (27 CZERWCA /3 LIPCA 2011)
PO WARSZTATACH W WĘGAJTACH (4 lipca 2011)
Dziękuję Scholi Teatru Węgajty za zaproszenie, wszystkim uczestnikom warsztatów za pełną poświęcenia pracę, a Ryszardowi dodatkowo za poniższy wiersz : Przepraszam Autora, program komputerowy tej strony nie uznaje wierszy - musiałam wstawić ukośniki. Wersja właściwa znajduje się w Aktualnościach)...................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Moje ikonopisanie.
W niedziele po kościele,/
czasu temu – niewiele./
Małgosia na warsztaty zaprasza:/
Pomyślałam o tobie./
Wiesz, z twoją cierpliwością.../
Myślę, że dasz radę./
Moją cierpliwością?!/
Już wietrzę przesadę./
Warsztaty malowania ikon,/
inaczej, lub: lepiej pisania./
Chyba to potrafię?!/
Wszak w pierwszej klasie podstawówki miałem kaligrafię./
Jadę. Siedziba Teatru Węgajty./
Skończyły się żarty./
Ora et labora./
Od rana do wieczora!/
Czworo nauczycieli,/
od poniedziałku – do niedzieli!/
Malowane będą Anioły Boże./
Trudno, chyba się przyłoże./
Benedyktyńskie rekolekcje!/
Każdy dostał zgrabną deskę./
Do roboty. Szlifowanie, szelakowanie,/
teraz mikstion, czy inny ipsylon./
Nazwy się mylom./
Złocenie, pisanie – malowanie.../
Aniele Boży Stróżu mój,/
Ty zawsze przy mnie stój./
Anioł nie stoi, bo na swą twarz spojrzeć się boi/
ciemna i okopcona – jakby z zadymionej jurty./
Śpiewaków przejaw troski:/
„Bieritie wasze doski”/
Nauczyciele, jak czterej Ewangeliści./
Każdy nieco inaczej radzi,/
ale do tego samego prowadzi./
Tu popraw ten rysunek, tu zrób laserunek,/
tu rozjaśnij, to ocieplij, tu rozbłyśnij, tu bliknij/
tu popraw, to rozsmutnij./
Tu popraw szaty,/
to nie mogą być takie kraty!/
Te loki, to jak włosy rozczochrane./
Tu jest dobrze, to jest nieskończone/
Daj ugier i sienę paloną, biel błękitną,/
ultramarynę ołowiową, czerni - odrobinę./
Biel aż bije w oczy!/
W sobotę, dopierom zaskoczył: o co chodzi./
Słyszę: prawie dobrze. Twoja ikona, prawie świeci./
Dziękuję, Ewie, Kasi, Małgosi i Bartkowi!/
Na przyszłoroczne warsztaty jestem już gotowy./
Rysiek Walkowski
Scenografia do "Gry o świętym Franciszku " Scholi Teatru Węgajty
12 grudnia na Zamku w Olsztynie odbędbyła się premiera "Gry o świętym Franciszku" w wykonaniu Scholi Teatru Węgajty. Do tego spektaklu wraz z Grupą Agathos oraz we współpracy i pod kierunkiem Małgorzaty Dżygadło-Niklaus ze Scholi Teatru Węgajty wykonaliśmy scenografię.
Spektakl Gra o świętym Franciszku powstał w ramach projektu Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie zrealizowanego z udziałem środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Zdjęcia Roman Trębski
NOC MUZEÓW W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ PATRONKI WARSZAWY
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej włączyło się w tegoroczną „Noc muzeów”, udostępniając do zwiedzania podziemia kościoła, w których przygotowano 6 wystaw, w tym wystawę ikon Grupy Agathos.
Obejrzało je w sumie 2956 osób.
Wystawa odbyła się w nocy z 19 na 20 maja 2012 r.
M-GOK Ożarów k.Sandomierza 22 maj - 20 czerwiec 2010
22 maja w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ożarowie odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Obraz i podobieństwo”. Wernisaż miał miejsce w dramatycznym okresie walki z powodzią, która szczególnie mocno dotknęła oddalony o 28 km Sandomierz i tereny położone na drugim brzegu Wisły. W kuluarach rozmowy o ikonach mieszały się z wymianą informacji na temat poziomu wody i niepokojów z tym związanych.
Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Marian Sus - Dyrektor Ośrodka Kultury i twórca Nadwiślańskiego Szlaku Artystycznego.
Na wstępie zaprosiliśmy zebranych na prezentację multimedialną i rozmowę o ikonach.
Zebrani zadawali pytania m.in. o to, czy kanon nie ogranicza wolności twórczej oraz o to, na ile ikona jest obecna w polskiej kulturze.
Po przejściu do sali wystawowej głos zabrał krytyk Tomasz Staszewski.
Po wernisażu pojechaliśmy do gospodarstwa pana Edwarda Ziarki. Miejsce to stanowi niezwykły skansen. Mieści się tu także wspaniała galeria plenerowa rzeźb gospodarza. Prace pana Ziarki są bardzo wymowne, niektóre przywodzą na myśl stylistykę Władysława Hasiora. Zrobiły na nas niezapomnane wrażenie.
Za pomoc w organizacji wystawy pragniemy podziękować pracownikom ośrodka oraz Joli i Maciejowi Adamczewskim z firmy fotograficznej 7sensesphoto.
Ośrodek Teatru Węgajty 28 czerwiec - 2 lipiec 2010.
Na przełomie czerwca i lipca, w ramach projektu Laboratorium Tradycji 2010, w Ośrodku Teatru Węgajty współprowadziłam Pracownię Ikony, a także prezentowałam swoje prace na wystawie.
W czasie zajęć w Pracowni uczestnicy mogli zmierzyć się z tradycyjną techniką powstawania ikony. Każdy z nich otrzymał szpongowaną deskę lipową zagruntowaną wg tradycyjnej receptury. Pod okiem czterech osób z Grupy Agathos (Katarzyny Barszcz, Bartosza Bremera, Ewy Grześkiewicz i Julity Jaśkiewicz) oraz współpracującej z nimi Małgorzaty Dżygadło-Niklaus, ze Scholi Teatru Wegajty, każdy wykonał szkic, a następnie namalował ikonę. Pracowaliśmy nad ikoną Pantokratora w podtypie ukazującym Zbawiciela do ramion. Do malowania użyliśmy takiej farby, jaką stosowało się jeszcze w Bizancjum – tempery jajecznej. Rozmawialiśmy też o roli kanonu i symbolice ikony.
Wieczorami zaplanowaliśmy czas na kontemplację ikon, w którą wprowadziły nas wykłady o. dr. Aleksandra Jacyniaka SJ.
Pracownia ikony umiejscowiona została w jednym z pomieszczeń Ośrodka Teatru Węgajty na Warmii.W tym samym czasie, w drugim pomieszczeniu, odbywały się warsztaty śpiewu bizantyjskiego (Irmologion Supraski). Takie połączenie umożliwiło głębsze wejście w tradycję i sztukę tego kręgu kulturowego.
Pracowni towarzyszyła wystawa ikon Grupy Agathos i Małgorzaty Dżygadło–Niklaus.
W czasie uroczystego wieczoru kończącego całe przedsięwzięcie, zaprezentowane zostały także prace powstałe w Pracowni.
Ikony tak rozmieściliśmy w sali teatralnej, aby część z nich, znajdująca się na wschodniej ścianie, tworzyła namiastkę ikonostasu. Ogromnym przeżyciem było dla nas odprawienie w tym wnętrzu, w obecności namalownych przez nas ikon, prawosławnej wieczerni.
Galeria Sztukarnia, Warszawa, ul. Lewicka. 25 października – 8 listopada 2009
"Odwrócona perspektywa" to tytuł wystawy, na której prezentowałam ikony wraz z Grupą Agathos na przełomie listopada i października.
Na warszawskim Starym Mokotowie jest miejsce, które stanowi oazę spokoju w centrum zgiełkliwego miasta. To miejsce to Sztukarnia - galeria, a zarazem ośrodek twórczego rozwoju.
Sztukarnia jest nowym punktem na mapie Stolicy. Powstała w połowie 2009 r. z inicjatywy Grażyny Tynel, mieści się na dwóch piętrach starej kamienicy przy ul. Lewickiej 10. Do budynku przylega ogródek, gdzie w ciepłe wieczory, przy kawiarnianych stolikach, toczą się długie dyskusje o sztuce.
Mieliśmy przyjemność gościć w Sztukarni już w październiku. Ikony prezentowane były w dwóch salach wystawowych. Po wernisażu zaprosiliśmy gości do udziału w dyskusji o ikonach i ikonopisaniu, którą poprowadził Jarosław Górski. Zainteresowanie dyskusją przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Przepraszamy wszystkich, którzy ze względu na brak miejsc nie mogli w niej uczestniczyć.
Niezapomniany klimat Sztukarni oraz otwartość i serdeczność spotkanych tam osób są dla naszej Grupy wyjątkowym doświadczeniem.
WARSZTATY DLA DZIECI Z SADŁOWA (SIERPIEŃ 2009)
We wsi Sadłowo, na Pojezierzu Dobrzyńskim, stoi dworek. Dzięki staraniom miejscowego społecznika – pana Zbigniewa Grodzickiego, miejscowe dzieci mogą uczestniczyć tam w zajęciach terapeutycznych i rozwijać swoje twórcze talenty.
Już drugi raz prowadziliśmy z Grupą Agathos warsztaty przybliżające ikonę najmłodszym mieszkańcom tej wsi. Zakończyła je wspólna, mini- wystawa prac uczestników i naszych.
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na warszawskiej Starówce. 12 –23 maja 2009
Wystawa, zatytułowana "Piękno Boga", odbyła się w podziemiach Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Towarzyszyła ona obchodom 400 lecia sanktuarium.
Dnia 9 maja 2009r. uroczyście otworzył i poświęcił wystawę Jego Eminencja ks. biskup Piotr Jarecki. W towarzystwie O. Superiora Adama Schulza, Rektora Sanktuarium, ks. Biskup z zainteresowaniem obejrzał całą wystawę. Przybył również Ojciec Prowincjał Dariusz Kowalczyk SJ
Ksiądz biskup powiedział m.in.: "O ile ja się orientuję, to malowanie, czy pisanie ikon, to jest forma modlitwy, kontemplacji Pana Boga. Człowiek jest istotą społeczną, no i wspaniale, że nie tylko w pojedynkę, ale tak samo otwierając się na siostry i braci, potraficie wspólnie kontemplować Boga malując i pisząc ikonę. Coś pięknego! To już nie chodzi o to: czyje to będzie, kto jest twórcą. Prawda? Ale chodzi o to, żeby wspólnie wgłębiać się w Pana Boga, kontemplować Pana Boga, no i dawać Mu dostęp do naszego serca. Poprzez serce do naszego życia."
Licznie zebrani na uroczystości goście mieli sposobność wysłuchać trzech modlitw do Matki Bożej (w językach: greckim, łacińskim i starocerkiewnosłowiańskim), które zaśpiewał Johann Wolfgang Niklaus - kierownik artystyczny Scholi Teatru Węgajty.
Kościół St. Saturnin, Paryż. 3 – 5 kwietnia 2009
Ikony zostały pokazane w sali domu parafialnego przy pięknym starym kościele St Saturnin.
Parafia jest bardzo aktywna i na wernisaż w piątek przyszło wielu członków stowarzyszenia parafialnego. Natomiast w sobotę i Niedzielę Palmową było nadspodziewanie dużo zwiedzających, przybyłych z okolic Antony, a nawet z centrum Paryża, i innych odległych miejsc. Oprócz wielbicieli ikon, przyszło wiele osób pochodzenia polskiego, często od dawna nie mających kontaktu z krajem. Były to bardzo wzruszające spotkania.
Kościół św. Jadwigi w Milanówku. 7 – 10 grudnia 2008
Wystawa ikon Grupy Agathos towarzyszyła rekolekcjom głoszonym przez o.Aleksandra Jacyniaka SJ, w miejscowości Milanówek pod Warszawą. Rekolekcje odbywały się w kościele św.Jadwigi i trwały cztery dni. Ich mysl przewodnia miała tytuł "Z ikoną na spotkania nadchodzącego Pana".
Nasze ikony wyeksponowane w wydzielonej części kościoła pięknie prezentowały się na tle czarnej draperii. Przed ikonami ustawiono misy z piaskiem, w które wierni wstawiali wysokie świeczki. Było również miejsce na wkładanie pisemnych intencji.
Ikony były pomocą w zrozumieniu i odbiorze rekolekcji.
O.Jacyniak poprowadził także rekolekcje wokół ikony dla dzieci. Najmłodsi uczestnicy byli bardzo przejęci, zaś po zakończeniu spotkania bezbłędnie potrafili odpowiedzieć nawet na trudne pytania dotyczące ikon.
Wiele osób w czasie i po naukach modliło się przed ikonami. Po rekolekcjach niektórzy uczestnicy podchodzili, aby porozmawiać o zaprezentowanych wizerunkach. W naszej księdze pamiątkowej pojawiło się wiele nowych, wzruszających wpisów.
PREZENTACJA PRACOWNI IKONY W RAMACH WARMIŃSKIEGO PROJEKTU "SZTUKA W OBEJŚCIU"
W dniach 20-23 września 2008 r. Małgorzata Dżygadło - Niklaus zaprosiła mnie do współpracy przy prezentacji pracowni ikony w jej domu w Nowym Kawkowie. Prezentacja ta miała miejsce się w ramach odbywającej się na Warmii akcji "Sztuka w obejściu". Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. W ciągu trzech dni pracownię w Nowym Kawkowie odwiedziło ponad sto osób.
Narol, wystawa w ramach festiwalu Narol-arte. 24 – 30 sierpnia 2008
Festiwal NAROLARTE im. Pana, Wójta i Plebana.
Festiwal stanowi rozwinięcie idei dotychczasowych koncertów firmowanych przez Akademię Narolską oraz cyklu Narolskich Spotkań.
Festiwal NAROLARTE odwołuje się do wielonarodowej kultury dawnej Galicji przy jednoczesnym wskazaniu na trzy źródła tej kultury, którymi są: tradycja dworska (tzw. kultura wysoka), tradycja religijna (niezależnie od wyznania czy obrządku) i tradycja plebejska (wiejska i mieszczańska).
W ramach Festiwalu NAROLARTE odbywają się występy profesjonalnych artystów wykonawców muzyki klasycznej, ludowej i folkowej, jazzowej, muzyki dawnej i dramatu liturgicznego.
Imprezy odbywają się w zabytkowych obiektach Narola (Zespół Pałacowo-Parkowy, Kościół parafialny N.M.P., cerkiew greko-katolicka, ratusz).
Informacje pochodzą z oficjalenj strony Festiwalu.
WARSZTATY DLA DZIECI Z SADŁOWA (SIERPIEŃ 2008)
Zostałam zaproszona wraz Grupą Agathos do poprowadzenia warsztatów przybliżających ikonę dzieciom ze wsi Sadłowo na pojezierzu Dobrzyńskim. Młodzi uczestnicy zajęć byli bardzo przejęci powagą powierzonych im zadań.
SPOTKANIE ZE STUDENTAMI (20 lutego 2008)
20 lutego 2008r. w budynku Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się spotkanie Grupy Agathos ze studiującą w Polsce młodzieżą z Europy Wschodniej związaną z Duszpasterstwem Akademickim „Na Kresach".
Wygłosiliśmy prelekcję wprowadzającą w szeroki temat teologii ikony. Podzielili się także własnymi doświadczeniami w dziedzinie malarstwa ikonowego. Spotkanie przebiegło w ciepłej, serdecznej atmosferze.
Na pożegnanie prowadzący młodzież akademicką ksiądz Mariusz Iliaszewicz zainicjował modlitwę w intencji członków Grupy „Agathos”. Był to niezwykle poruszający moment, gdyż słowa modlitwy „Zdrowaś Mario” zostały wypowiedziane w jedenastu językach, ponieważ z tylu krajów pochodziły zgromadzone osoby.
LEKCJE W LICEUM (STYCZEŃ 2008)
W styczniu 2008r. przeprowadziłam wraz z koleżanką z Grupy Agathos cykl lekcji o ikonie w Liceum Zespołu Szkół Społecznych STO w Warszawie. Zajęcia miały charakter warsztatowy. Ich celem było przybliżenie procesu powstawania ikony. Lekcje odbywały się w ramach projektu historyczno-społecznego "Obok nas" opracowanego i realizowanego przez panią Małgorztę Osińską.
Galeria Krużganek w Centrum Kultury „Dobre miejsce”, Warszawa, ul. Dewajtis. 15 grudnia 2007 – 13 stycznia 2008
Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał ks. dyr. Bogusław Jankowski.
Pierwszego dnia wystawy, w kaplicy Domu, miało miejsce spotkanie z młodzieżą. W jego trakcie ks. dyr. Bogusław Jankowski opowiadał o roli, jaką odegrała ikona w jego życiu. Ks. prof. Andrzej Filaber mówił o przenikaniu się kultur - wschodniej i zachodniej - na terenach Rzeczypospolitej,ja zaś przybliżyłam słuchaczom proces powstawania ikony (na zdjęciu).
Klasztor oo. Dominikanów, Warszawa, ul. Dominikańska, udział w międzynarodowej wystawie „Ikona dziś” towarzyszącej sesji naukowej pod tym samym tytułem. 6 czerwca – 31 lipca 2008
W klasztorze oo.dominikanów przy ul.Dominikańskiej 2 na warszawskim Służewiu miała miejsce międzynarodowa wystawa współczesnych ikon zatytułowana "Ikona dziś". Wystawa towarzyszyła sesji naukowej Międzynarodowej Szkoły Humanistycznej. Patroni honorowi wystawy to:
Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawy i Całej Polski;
Jego Eminencja Ksiądz Arcybiskup Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski;
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz;
Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Grecji w Polsce Pan Pantelis Carcabassis.
Wystawa prezentowała współczesne malarstwo ikonowe ikonopisów tworzących w różnych krajach. Na wystawie tej prezentowała swoje ikony także Grupa Agathos.
Galeria U braci, Dom Braci Dolorystów, Józefów. 10 lipca – 31 sierpnia 2007
Wystawa nosiła tytuł "Wokół ikony"
Centrum Kultury Civitas Christiana, Warszawa, ul. Piękna. 9 maja – 9 czerwca 2007
Wystawa nosiła tytuł "Tajemnica ikony". Jej otwarcie uświetnił wykład o. Aleksandra Jacyniaka SJ (na zdjęciu).
IKONA ŚW. MIKOŁAJA W PRZEDSTAWIENIU TEATRU WĘGAJTY
10 lutego 2007 r. na zamku w Olsztynie miała miejsce premiera przedstawienia Scholi Teatru Węgajty zatytułowanego Miracula Sancti Nicolai (Cuda Świętego Mikołaja) według XII-wiecznego rękopisu z opactwa St. Benoît-sur-Loire we Fleury. W drugiej "odsłonie" zaprezentowano dramat "Iconia Sancti Nicolai". Tytułowa "iconia" to kopia wykonanej przeze mnie ikony św. Mikołaja.
Fragmenty spektaklu:
http://www.youtube.com/watch?v=Uuv691Uin80&feature=BF&list=PL2CE5A006A1AB1D54&index=23
http://www.youtube.com/watch?v=W97WsKeWbB4&feature=BF&list=PL2CE5A006A1AB1D54&index=16
http://www.youtube.com/watch?v=yMRQJJFNkhU&feature=BF&list=PL2CE5A006A1AB1D54&index=19
Kościół św. Andrzeja Boboli, Warszawa, ul. Rakowiecka. 20 – 28 stycznia 2007
Wystawa nosiła tytuł "Ikony i inspiracje" .Towarzyszyła Tygodniowi Modlitw o Jedność Chrześcian.
W dniu zakończenia wystawy o.Marek Blaza SJ odprawił Mszę św. w rycie bizantyjsko - ukraińskim (na zdjęciu).
Kościół św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej pod Warszawą. 3 – 6 grudnia 2006;
Wystawa towarzyszyła rekolekcjom adwentowym prowadzonym przez o. Aleksandra Jacyniaka SJ zatytułowanym "Otwórzmy się na piekno, które zbawia".
Poetyckie impresje na temat ikon prezentowała poetka Anna Szymańska (na zdjęciu).
Galeria Wieża przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, Warszawa-Ursynów. 15 – 29 października 2006;
Otwarciu wystawy w dniu obchodów VI Dnia Papieskiego towarzyszył wykład Mateusza Środonia pt. "Ikona pomiedzy wschodem a zachodem".
Podczas otwarcia wystawy w Galerii Wieża głos zabrali m.in. proboszcz ks. prałat Tadeusz Wojdat oraz Stanisław Tworzydło - artysta specjalizujący się w malarstwie chińskim.
IKONA-OKNO KU WIECZNOŚCI, ZAKOPANE, 07 lipca - 13 sierpnia 2006
Miejska Galeria Sztuki im hr. Zamoyskiego
ul. Krupówki 41
34-500 Zakopane
Ikony z pracowni św. Łukasza w Krakowie działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej "Ecclesia".
Na plakacie promującym wystawę znalazła się napisana przeze mnie ikona Archanioła Michała (w zmienionej nieco komputerowo kolorystyce)
Galeria Nowa, Ośrodek Kultury Dobrzyńskiej, Rypin. 6 maja – 17 czerwca 2006;
Na otwarciu wystawy w Rypinie obecni byli m.in. przedstawiciele władz miasta i powiatu: Burmistrz Miasta Rypina Krzysztof Maciejewski i Starosta Rypiński Adam Łapkiewicz. We wdziecznej pamięci chowamy życzliwość i profesjonalizm gospodyni Galerii "Nowa" - p.Zenobii Rogowskiej.
Galeria Mała, Warszawa, ul. Raszyńska. 26 listopada – 10 grudnia 2005.
|
|
|
|
|
|
|
|